Americký streamer Johnny Somali provokoval tak dlouho, že mu teď hrozí reálný trest vězení. Na internetu se proslavil hlavně tím, že jsou jeho videa kontroverzní. Zkrátka se na nich chová, slušně řečeno, jako hulvát.
Během svých cest po asijských zemích si podle CNN dělal legraci z velice citlivých témat, jako je shození atomových bomb na Japonsko. Svými videi obtěžoval také v Jižní Koreji. Tamní policie ho před hněvem místních možná spíš zachránila. Teď mu hrozí až pět let.
Hlavně mít čísla
Honba za lajky a sledujícími vás může dohnat až do vězení. Vyprávět by o tom mohl čtyřiadvacetiletý americký streamer Ramsey Khalid Ismael známý jako Johnny Somali.
Čísla naháněl tím, že si při cestování po Asii dělal srandu z místních. Přineslo mu to pozornost, ale také velké problémy. Nejdřív byl vyhozen z několika sociálních sítí, teď mu dokonce hrozí až pět let v jihokorejském vězení.
Líbačka se sochou
Pohár trpělivosti s jeho provokacemi přetekl po jeho nevhodném tanečku v Soulu u Sochy míru, která je památníkem obětí sexuálního otroctví z druhé světové války. Nepomohla ani omluva.
@jtbcnews_official 최근 한 미국인 유튜버가 한국에 와서, 망나니짓을 하고 갔다는 제보가 들어왔습니다. #JTBC뉴스 #사건반장 #유튜버 #조니소말리 #사반제보
♬ original sound - JTBC News
Somali přiznal, že to s polibkem sochy přehnal. Místní mu to dali jasně najevo, začali ho pronásledovat a dokonce i fyzicky napadat. Možná tak pro něj bude opravdu lepší, když bude ve vězení.
Provokace atomovkou
Není to navíc poprvé, co byl Johnny Somali za své aktivity zatčen. V Japonsku ho potrestali za to, že lezl, kam neměl. Možná mu to ale spíš všechno tak nějak sečetli, ani tam si totiž neodpustil natáčení velice nevhodného obsahu.
Konkrétně Japonce provokoval připomínáním atomových bomb, které na Hirošimu a Nagasaki kvůli definitivnímu ukončení druhé světové války shodili Američané.
Nemyslíš, zaplatíš
Johnny Somali se vystavil riziku, že se stane exemplárním případem. Podle CNN nespokojenost s chováním cizinců v asijských zemích výrazně narůstá. Nabízí se tak kontroverznímu streamerovi sečíst jeho dosavadní nepotrestané prohřešky a dát mu odstrašující trest.
Třeba takové Japonsko je na jednu stranu šťastné za nárůst počtu turistů, podle francouzského listu Le Monde ale místním čím dál tím víc vadí jejich chování a už i počet.
Zaslouží si pozornost?
Jaká z tohoto případu plynou ponaučení? Tvůrci obsahu a virálních videí by se měli zamyslet nad tím, jaké má jejich chování dopad na ostatní. Myslet by také měli na možné dopady svých činů.
Do vězení se člověk může dostat i za nevhodné chování na sociálních sítích a na veřejnosti. My všichni bychom se pak měli zamyslet nad tím, jestli chceme věnovat svou pozornost a pomyslnou odměnu ve formě lajku a odběru někomu, kdo cíleně parazituje na historickém utrpení jiného státu.