Se zeleninou do formy: Raději bílou, nebo zelenou?

zdroj: Tescoma.cz

Hlávkové zelí, kapusta, květák, brokolice, kedlubna nebo ředkev... Košťálová zelenina je v české kuchyni nepostradatelná. Je významná pro svou nutriční hodnotu a zároveň dodává pestrost do naší stravy. My si teď konkrétně posvítíme na květák a brokolici.

Někteří mladí lidé ve Francii mají problém rozeznat lilek od cukety a cuketu od okurky, případně naopak. Zda by české děti poznaly rozdíl mezi brokolicí a květákem, je otázka. Odpovědí na ní je ale zároveň i odpověď na otázku z nadpisu: Máte raději bílý květák, nebo zelenou brokolici? My hlasujeme pro obojí.

Květák a brokolice bez předsudků

Říká se, že některé druhy zeleniny svou chutí příliš nelákají. Omyl! Každá zelenina může být chutná, když je někdo umí připravit. Takový květák nebo brokolice. Jak často je vyhledáváte?

Byla by škoda si je zaškatulkovat do dvou tří jídel, která jsou u nás nejrozšířenější. Smažený květák s kaší nebo zapečená brokolice jsou určitě výtečnou klasikou. Existují ale i další úpravy a recepty, které povyšují tuto zeleninu na gurmánský zážitek. Jde jen o to ji „objevit“ a zařadit mnohem častěji do jídelníčku. Kromě toho podpoříte své zdraví i štíhlou linii. Košťálová zelenina je totiž nízkokalorická, a proto báječná pro jakoukoliv dietu. 

K jako karfiol

Květák neboli karfiol je tradiční, u nás téměř celý rok dostupná zelenina, oblíbená nejen u vegetariánů. Můžete ho vařit, smažit, gratinovat, ale třeba i nakládat. Vyměňte všední bramborové pyré za květákové nebo si růžičky květáku zakápnuté olejem upečte s další zeleninou jen tak na plechu.

A pokud hledáte inspiraci ze zahraniční kuchyně, oblíbená je orientální úprava. Už jste někdy ochutnali květák na kari nebo květákový hummus?

Báječná brokolice

Brokolice má specifickou chuť i vůni a ti nejmladší strávníci ji bohužel většinou nemají rádi. Pokud je ale šikovně zapracovaná do pokrmů – do salátů, zapečených jídel, polévek nebo pyré, nejenže si na ni zvykneme, ale časem si ji dokonce oblíbíme.

Důležité je ji dobře připravit, aby si zachovala maximum živin. Nejlepší je úprava blanšírováním, tedy spařením vroucí vodou a rychlým ochlazením v ledové vodě. Bezvadná je k zapékání a můžete ji jíst i syrovou. Zkrátka vždycky chutná výborně.

Zapečené těstoviny s květákem a brokolicí?

To je náhodou velká dobrota a především zdravé jídlo. Věřte, že je budete milovat. Důležité je, aby těstoviny zůstaly i po zapečení vláčné – o to se postará bešamel a nastrouhaný sýr. Celý recept včetně surovin a postupu přípravy najdete na stránkách Tescoma.cz.