Jak udržitelně zpracovávat podzimní potraviny

zdroj: Tescoma.cz

Udržitelnost podzimních potravin v české kuchyni spočívá hlavně v jejich efektivním využití a minimalizaci odpadu. I v listopadu můžete vybírat hlavně lokální a ještě sezónní potraviny, experimentovat s různými recepty a užít si bohatství podzimních chutí, které nám tuzemská příroda nabízí.

Nejenže tak přispějete k ochraně životního prostředí, ale také si dopřejete zdravé a chutné pokrmy.

Podzim v kuchyni

Listopad je obdobím, kdy se příroda připravuje na zimu a naše kuchyně nabízí bohatství podzimních plodů, které jsou nejen chutné, ale také udržitelné. Udržitelnost v tomto kontextu znamená využití lokálních surovin a minimalizaci odpadu při jejich zpracování.

V české kuchyni najdeme celou řadu podzimních plodů, které se dají snadno zpracovat a využít v různých pokrmech.

Jak na dýni

Jednou z nejtypičtějších podzimních potravin je dýně. Na podzim se sklízí mnoho odrůd, které se skvěle hodí do polévek, koláčů nebo jako příloha. Dýni snadno zpracuejte tak, aby po ní zůstalo co nejméně zbytků.

Například při přípravě dýňové polévky stačí dýni nakrájet na kostky, povařit s cibulí a kořením a poté rozmixovat na hladký krém. Semena dýně lze opražit a použít jako zdravou svačinu nebo posyp na saláty. Slupky pak můžete přidat do zeleninového vývaru.

Jablka beze zbytků

Další oblíbenou podzimní potravinou jsou jablka. V listopadu se stále dají najít čerstvá jablka, která jsou ideální pro přípravu různých pokrmů. Jablečný kompot je skvělou volbou.

Stačí jablka oloupat, nakrájet a povařit s trochou cukru a vody. Z jablek můžete také připravit pyré, které se hodí jako příloha k masům nebo jako základ pro dezerty. A co se zbytků týče, slupky jablek lze sušit a používat do čajů nebo jako přísadu do domácího müsli.

Likér z hrušek?

Hrušky jsou další podzimní plod, který se skvěle hodí do sladkých i slaných pokrmů. Při přípravě hruškového džemu můžete hrušky nakrájet na kousky a povařit s cukrem a citronovou šťávou.

Hrušky také výborně chutnají v salátech, kde je můžete kombinovat s ořechy a sýrem. Jádřince hrušek, které obvykle končí v odpadu, můžete využít na výrobu domácího likéru, čímž zredukujete odpad a přitom získáte lahodný nápoj.

Co s natí z mrkve

Mrkev je v listopadu stále dostupná a její chuť je v této době velmi výrazná. Můžete ji využít na přípravu mrkvové polévky, kterou připravíte tak, že mrkev nakrájíte a povaříte s bramborami a cibulí.

Po rozmixování získáte lahodnou polévku, která zahřeje. Syrovou mrkev můžete nastrouhat do salátu, kde ji smícháte s jogurtem a kořením. A co se týče zbytků, natě mrkve lze přidat do smoothie nebo použít jako základ pro zeleninový vývar.

Hustá kapusta

Kapusta je dalším skvělým zdrojem vitamínů, který je v listopadu hojně dostupný. Můžete ji nakrájet na tenké plátky a smíchat do zelných salátů s mrkví a zálivkou.

Kapustu lze také povařit s bramborami a uzeným masem pro přípravu tradiční zelňačky. Zbytky kapusty, které by jinak skončily v koši, můžete přidat do polévky nebo smoothie, čímž opět využijete celou plodinu.