Zní to spíš jako příběh ze seriálu na Netflixu, tohle se ale zřejmě opravdu stalo. Nebo spíš právě v přímém přenosu děje. Ve Fakultní nemocnici Motol, která je největší v Česku, fungoval propracovaný korupční systém, který se nyní podařilo rozkrýt kriminalistům. Okamžitě padly první hlavy a první trestní oznámení.
Vedení nemocnice mělo ve spolupráci se svými známými z byznysu i advokacie úmyslně předražovat zakázky a systematicky vysávat peníze z veřejných i evropských rozpočtů. A zřejmě v Motole fungoval i sofistikovaný systém výpalného.
Když v Motole, tak ve velkém
Českým zdravotnictvím hýbe další obrovský korupční skandál. V Motolské nemocnici pod vedením dnes už bývalého a nyní vazebně stíhaného ředitele Miloslava Ludvíka fungoval propracovaný systém, díky kterému si on a jeho okolí finančně přilepšovali na úkor státního rozpočtu i evropských peněz.
Záměrně se prodražovaly velké zakazky, náměstek Pavel Budinský si ale dokázal vytáhnout peníze i z nemocničního bufetu.
Policie na jistotu
Celé rozsáhlé korupční schéma má na základě zveřejněných informací policie velice dobře zmapované. K dispozici má konkrétní inkriminující nahrávky, na kterých je jednání zástupců nemocnice s různými dalšími aktéry zachyceno.
Víme tak například i to, že Ludvík s Budinským část financí díky advokátovi Miroslavu Janstovi prali přes africký Benin. Jansta si díky tomu měl také přijít na odměny v řádech milionů.
Další kauza
Na příběhu z Motola je zarážející jeho propracovanost a obrovská drzost vedení nemocnice. Méně už nás ale všechny asi zaráží, že další korupční kauza propukla právě ve zdravotnictví.
Připomeňme si Nemocnici na Homolce a její kauzu s ředitelem Vladimírem Dbalým, jeho deníčkem a velice nevýhodným pronájmem skladů. S manipulací veřejných zakázek má pak nedávné zkušenosti i Nemocnice na Bulovce. Tam se týkala úklidových služeb a vjezdového systému.
Pořád stejný příběh
Všechny tyto velké korupční kauzy mají společné znaky, přestože se odehrávaly na různých místech. Někdo z vedení nemocnice dokázal zneužít systému tak, aby ve spolupráci s nějakou spřátelenou firmou dokázal tahat peníze z veřejných rozpočtů do vlastních kapes.
Ve zdravotnictví evidentně není nastavený dostatečný dohled nejen nad transparentností zakázek, ale hlavně chybí odborný dozor nad jejich naceňováním.
Budíček pro politiky?
Není to navíc ani otázka jedné vlády a jednoho ministra zdravotnictví. Ministři a vlády se střídají, korupce ve zdravotnictví ale nerušeně kvete dál. Tato poslední z Motola je pikantní i díky tomu, že se Miloslav Ludvík dlouhá léta také pohyboval přímo v politice. Dříve byl pražským zastupitelem a radním za ČSSD, v Sobotkově vládě také krátce působil jako ministr zdravotnictví. Systém tedy zná dokonale ze všech stran.
Jeho nynější pád dává vzpomenout na dalšího bývalého výrazného lékaře a sociálního demokrata Davida Ratha, který byl za přijímání úplatků a manipulaci s tendry (mimo jiné na modernizaci nemocnic) ve Středočeském kraji odsouzen na osm let vězení.
Tak daleko v nynější kauze ještě nejsme. Politici by si ale už nyní mohli říct, že by si české zdravotnictví vzhledem ke své náchylnosti ke korupci rozhodně zasloužilo jejich větší pozornost a dohled. A možná i jiný systém financování, protože v tom stávajícím evidentně "rozkrádačky z eráru" nikoho moc nebolí.