Proč na prevenci není nikdy brzy

zdroj: Shutterstock

Řada z nás má ještě v živé paměti, jak nás rodiče jako malé vodili po různých doktorech, ať už na prohlídky, na trhání zubů nebo na pravidelné očkování. Přišlo nám to jako za trest, ale bylo to užitečné.

Teď, když už nejsou návštěvy doktorů napsané u mámy v diáři, ale musíme si je hlídat sami, se poměrně často stává, že se na preventivní vyšetření zapomeneme objednat nebo na ně ani po objednání nedorazíme.

Je to základ

Obecně lze říct, že Češi prevenci zanedbávají. Pouze každý desátý pravidelně absolvuje všechna preventivní vyšetření. Přitom se tvrdí, že prevence je přece základ.

Na preventivní prohlídky navazují tzv. screeningové programy, které mají odhalit výskyt onkologických, ale i jiných onemocnění v raném stadiu, kdy lidé nemají žádné příznaky či potíže.

A taky je to zdarma

Každý z nás má nárok na preventivní prohlídky a screeningová vyšetření z povinného zdravotního pojištění, tedy bezplatně. V současné době se v České republice provádí screening karcinomu prsu , karcinomu děložního čípku, karcinomu tlustého střeva , karcinomu plic a prostaty. Včasné odhalení nemoci totiž často zachrání život.

Které prohlídky nevynechat?

Na všeobecnou preventivní prohlídku registrujícím praktickým lékařem máte nárok vždy jednou za dva roky.

Obsahem preventivní prohlídky je doplnění údajů do anamnézy, kontrola očkování, kompletní fyzikální vyšetření, vyšetření krve a moči podle daného schématu, zhodnocení možných rizik a doporučení screeningových vyšetření.

U gynekologa

Gynekologická preventivní prohlídka se provádí poprvé v 15 letech věku dívky a dále pak pravidelně jedenkrát ročně, zpravidla po uplynutí 11 měsíců po provedení předchozí. Jejím obsahem je, stejně jako u jiných odborností, doplnění anamnestických údajů, kompletní gynekologické vyšetření, včetně ultrazvukového, odběr materiálu ke screeningovému vyšetření děložního čípku a závěrečné poučení.

Při první prohlídce byste měla být poučena o nutnosti samovyšetřování prsů, včetně předvedení techniky samovyšetření a jejím nácviku.

Ženy od 45 let věku obdrží ve dvouletých intervalech doporučení k provedení screeningového mamografického vyšetření (pokud toto doporučení již nevystavil praktický lékař) a event. pokud již nebylo toto vyšetření provedeno praktickým lékařem, je ženám od 50 let provedeno vyšetření na možné skryté krvácení ve stolici speciálním testem dle stanovených intervalů.

Toto vyšetření je možné nahradit doporučením k provedení screeningové kolonoskopie jednou za 10 let (v případě negativního výsledku vyšetření).

Jak je vám tam dole?

Ovšem vyšetření toho, jestli je “tam dole” všechno v pořádku, by neměli podceňovat ani muži. A to bez ohledu na to, jestli už se chystají založit rodinu či nikoliv. Komplikace spojené s početím aktuálně v Česku řeší každý pátý pár.

Z dat navíc vyplývá, že situace se bude pravděpodobně spíše zhoršovat. „Aby páry mohly případný problém řešit, je dobré absolvovat vyšetření včas, kdy třeba ještě nemají na rodinu ani pomyšlení. Budou alespoň vědět, že je vše v pořádku nebo mohou zvážit, jak se na řešení problému připravit.” říká ředitelka kliniky Europe IVF Mudr. Milada Brandejská.

Častými příčinami mužské neplodnosti bývají patologické hodnoty spermiogramu, ať už je to malý počet spermií, jejich snížená pohyblivost či nadměrné množství patologických tvarů, aj. Konkrétní problém dokáže odhalit bezbolestné a rychlé vyšetření spermiogramu. Výsledek je možné konzultovat s gynekologem, který nález vysvětlí, ale při zjištění patologie odešle muže k andrologovi, tj. urologovi, který se specializuje na poruchy reprodukce u mužů. Ten na základě informací získaných dotazy na rodinnou, osobní a pracovní anamnézu, fyzikálním, utrazvukovým vyšetřením, vyšetřením moče a zjištěním hormonálních hladin dokáže odhalit příčinu a cílenou léčbou má možnost problém napravit. Identický je postup gynekologa při vyšetření ovariální rezervy u žen.

Jednou z možností jak uchovat pohlavní buňky mužů i žen pro budoucí potřebu je vitrifikace, což je nový způsob kryokonzervace. „Uvažovat by o této možnosti měly zejména ženy, které mají v rodinné anamnéze předčasnou menopauzu, endometriózu, benigní nádory vaječníků, cysty a podobně. A určitě ty a vlastně ti, protože se to týká i mužů, pokud je čeká onkologická léčba,” říká Mudr. Milada Brandejská a dodává, že by nad touto možností měly vážně uvažovat všechny ženy, které odkládají rodičovství na pozdější dobu, což není ve 21.století „hřích“ ani nezodpovědnost a pojďme si říct, že to v dnešní době není vůbec nic neobvyklého.

Preventivně u stomatologa

U mladých lidí do 18 let by měla preventivní prohlídka proběhnout dvakrát ročně, dospělí by ji měli podstoupit alespoň jednou ročně preventivně a jednou ročně by si měli i zajít na takzvanou prohlídku registrovaného pojištěnce.

Pokud na preventivní prohlídky a screeningová vyšetření nechodíte, riskujete, že eventuální problém nebude odhalen včas.