Wolf dopaden: Znáte další zločince na útěku?

zdroj: Alexandr Satinský / MFDNES + LN / Profimedia

Po Petru Wolfovi se v roce 2013 slehla zem. Bývalý politik ČSSD měl jít do vězení kvůli dotačnímu podvodu, podařilo se mu ale utéct do zahraničí. V pátek 27. září proběhla médii zpráva, že byl bývalý politik dopaden v Paraguayi.

Wolf není zdaleka jediný, kdo se před spravedlností schovává nebo schovával za hranicemi. Rekord drží František Hudec, který se skrývá už 32 let. Českému vězení se nadále vyhýbá i pachatel krádeže století František Procházka. Někteří čeští zločinci se v zahraničí naopak na nástup do českého vězeňského systému těší.

Hořký návrat do Česka

Do České republiky se pravděpodobně vrátí jeden z nejhledanějších prominentních Čechů, který se před spravedlností roky schovával v zahraničí. Na někdejšího poslance ČSSD Petra Wolfa byl v roce 2013 kvůli dotačnímu podvodu vydán zatykač.

O šest let později byl Wolf vypátrán v Paraguayi, se kterou ale nemáme uzavřenou smlouvu o vydávání. Bývalý politik dobře věděl, proč utíká právě tam.

Krádež století? Nepotrestaná

Jeho život na útěku je ale nyní u konce. Wolf byl zatčen, Česko ho chce dostat domů díky takzvanému ujištění o vzájemnosti. Ne vždy se ale samozřejmě podaří odsouzené Čechy, kteří se v zahraničí skrývají, dopadnout a dostat za “české mříže”.

Zřejmě nejznámějším takovým případem je pachatel krádeže století František Procházka, který v roce 2007 z firemního trezoru bezpečností agentury ukradl více než půl miliardy korun.

Dvaatřicet let na útěku

Jiný zločinec František Hudec pak drží rekord nejdéle hledaného Čecha, kriminalisté po něm pátrají už 32 let. Po vraždě manželky a nevlastního syna se měl uchýlit do tehdejšího Sovětského svazu.

Přes 21 let pak policie ani rodina neví, kde by mohl být Zdeněk Moravec. Ten z České republiky utekl v roce 2003 se čtyřmi miliony v hotovosti. Pokud je naživu, tak podle kriminalistů může teoreticky být hned v několika zemích, v minulosti se mluvilo o Ukrajině nebo Vietnamu.

Dva Češi v hledáčku Europolu

Dva Češi se pak mohou “pyšnit“ tím, že po nich jde Europol. Jde konkrétně o Norberta Kijonku a Viléma Kováče. Speciální policejní organizace, která se zabývá prevencí a potíráním organizované trestné činnosti na území Evropské unie, po nich pátrá kvůli drogovým deliktům a zločinnému spolčení.

Dvojice tak patří mezi nejhledanější zločince Evropy. Kijonka by měl být ozbrojený a nebezpečný, v páchání organizované zločinecké činnosti prý pokračuje.

Kdo se těšil na české vězení?

Do České republiky nakonec dorazil i notorický zloděj Stanislav Seidl. Po jedenácti letech na útěku se v roce 2022 vrátil ze senegalského vězení. Z Česka údajně utekl nikoli kvůli tomu, aby se vyhnul trestu, ale ze strachu před mafií. Senegalské vězení ale pro něj bylo tak krutým zážitkem, že se do České republiky vlastně těšil. Ke svému čtyřletému trestu zde nastoupil do mnohem přijatelnějších podmínek.

Z podmínek v johafrickém vězení není nadšený asi nejznámější zločinec a útěkář Radovan Krejčíř, podle jehož příběhu bylo natočeno i několik filmů. I krejčíř několikrát během soudů v JAR vyslovil přání, aby se mohl vráti do Česka. Podle všeho o něj ale české úřady nestojí, a tak si může od roku 2015 v Jihoafrické republice v klidu odpykávat 35letý trest odnětí svobody za únos a mučení. 

Zkušenosti s vězením v zahraničí má také Jaroslav Dobeš známý jako guru Jára. Ve filipínské vazbě si odseděl přes osm let, po návratu do Česka v letošním roce tak do českého vězení již nastoupit nemusel. Guru Jára byl obviněn ze znásilnění sedmi žen, před trestem do zahraničí utekl v roce 2014.