Z pohledu historie není detoxikace organismu ničím neznámým, po dlouhá staletí je součástí mnoha náboženství. Dnes se ovšem klade větší důraz na její zdravotní rozměr.
Stává se podstatnou součástí léčby chronických nemocí, a protože zvyšuje odolnost organismu proti negativním vnějším vlivům včetně virových a bakteriálních infekcí, představuje také důležitý nástroj prevence. Pozitivní vliv má i na lidskou psychiku, protože posiluje odolnost vůči stresu.
Toxiny kolem a v nás
Při procesu detoxikace se tělo zbavuje škodlivých látek, které se v něm buď samy vytvářejí, nebo se do něj dostávají z vnějšího prostředí ve formě nekvalitních či chemicky upravených potravin, znečištěného ovzduší, cigaretového kouře a výfukových plynů, nadměrným užíváním léků a mnoha dalšími způsoby.
Na hromadění toxinů se podílejí i psychologické faktory jako stres, kvalita mezilidských vztahů nebo nedostatek pohybu a spánku.
Pryč s jedy
Organismus má schopnost zbavovat se škodlivých látek, tedy takzvaných toxinů, svými vlastními mechanismy. Jde například o pocení nebo vylučování formou moči a stolice. Vzhledem k vysoké koncentraci toxinů v prostředí tato schopnost ale často úplně nestačí.
Očista těla proto spočívá také v podpoře jeho samoléčebné schopnosti pomocí podpory orgánů, které mají na vylučování škodlivých látek největší podíl. Patří mezi ně kůže a lymfatický systém, základem detoxikace je ale očista střev a podpora regenerace jater.
Chce to změnu stravy?
Abychom těmto orgánům ulehčili práci a podpořili jejich správné fungování, musíme začít skladbou našeho jídelníčku. Po dobu detoxu bychom z něj měli vyřadit červené maso, jednoduché cukry, bílou mouku, nebo rýži a těstoviny.
Nezbytností je naopak konzumovat čerstvé ovoce a zeleninu, luštěniny, kvalitní bílkoviny, velké množství vlákniny a zakysané mléčné výrobky. Ze sladších pokrmů můžeme zvolit sušené ovoce, med nebo oříšky.
Jíst bez stresu
Obecně platí, že budeme-li jíst to, co na jaře pěstujeme a co je dostupné z domácí produkce, nemůžeme udělat chybu. Zapomínat nesmíme ani na dostatečný pitný režim. Ideální je neperlivá neochucená voda, nebo bylinné čaje.
Opomenout nesmíme ani správné stravovací návyky. Základem správného trávení je pomalé a dostatečné rozmělnění potravy v ústech, které napomáhá k uvolňování potřebného množství slin a trávicích šťáv, k nastartování trávicího procesu, a tím i k rychlejšímu vylučování odpadních látek. Neměli bychom tedy jíst ve stresu, který má na naše trávení naprosto opačný efekt.
I duše si zaslouží detox
Pro podporu fyzických funkcí těla včetně jeho detoxikace je velmi důležitá i psychika, která fyzické zdraví prokazatelně ovlivňuje. Proto na ni nesmíme zapomenout.
Aniž bychom si to příliš uvědomovali, denně jsme vystaveni také vlivu toxinů z vlastních negativních emocí, jako jsou vztek, strach, nebo pocity fyzické nedostatečnosti. Kromě toho, že se v jejich důsledku necítíme dobře, mohou být tyto stavy zárodkem fyzických i duševních problémů.
Dejte se do pohody
Proto v rámci fyzické detoxikace zároveň zpomalte a tělo fyzicky příliš nezatěžujte. Volte aktivity, které detoxikaci podporují, jako například jógu, pilates nebo strečink. Vhodné jsou i procházky, lehký běh nebo vyjížďka na kole.
Dejte prostor meditaci a relaxaci, do svého programu zařaďte masáže či koupele, které díky podpoře proudění krve napomáhají i k vyplavování toxinů. Dopřejte si dostatek spánku, odpočinku a sluníčka.