Zkouškové, nebo snad ještě podzimní maturita? Vstup do dospělosti není vůbec jednoduchý. A s každými zkouškami, které nás na téhle cestě čekají, přichází nepříjemný stres, nedostatek spánku a často taky peněz.
To vše může vést k tomu, že budete mít velké problémy s jídlem. Chuť na sladké je přitom v takovém období skutečně pochopitelná. Je ale tak těžké nalézt i zdravější alternativy?
Rizika špatného stravování
Nevhodné stravování v náročných obdobích může mít vážné důsledky. Nedostatek energie a problémy se soustředěním jsou ještě ty nejmenší. Kvůli monotónní a nezdravé stravě mohou vznikat další zdravotní problémy, jako je porucha spánku, zažívací obtíže, poklesy imunity nebo dokonce psychické potíže.
Monotónní strava, která je typická především pro studenty v předzkouškových obdobích, pak vede k únavě, bolesti hlavy, poruchám pozornosti, problémům s pamětí a špatné náladě.
Strava na nervy a na hlavu
Jelikož studium a zkouškové období kladou obecně obrovské nároky na fyzické i psychické nasazení, je potřeba tomuto zatížení přizpůsobit i stravu. Nejde jen o to, abychom jedli, ale hlavně o to, co jíme.
Zaměřte se proto na komplexní sacharidy. Jde například o celozrnné obiloviny, které tělu poskytují stabilní a dlouhodobý přísun energie. Oproti jednoduchým cukrům z bílého pečiva nebo sladkostí totiž do těla dodávají i důležité živiny jako vlákninu, vitaminy a minerály. Skvělou volbou jsou například ovesné vločky, bulgur nebo quinoa.
Doplňte bílkoviny
Kvalitní bílkoviny, jež obsahuje libové maso, ryby, vejce, luštěniny nebo ořechy a semena, pomáhají udržet energii a pozornost díky pomalu se uvolňujícím živinám.
Bílkoviny navíc podporují obnovu svalové hmoty a pomáhají při hojení drobných poranění.
Nezapomeňte na zdravé tuky
Omega-3 mastné kyseliny, které najdeme v mase ryb, ořechách nebo lněném semínku, jsou skutečnými superpotravami pro mozek.
Díky nim může naše tělo lépe fungovat, zvyšuje se schopnost soustředění a paměti. Zdravé tuky mají také protizánětlivé účinky.
Přidejte ovoce a zeleninu
Ovoce a zelenina jsou skvělým zdrojem vitaminů, minerálů a antioxidantů, které mají pozitivní vliv na nervovou soustavu, imunitu a celkové zdraví.
Navíc obsahují vlákninu, která zlepšuje trávení a pocit sytosti.
Dostatek tekutin? Ale bez stimulantů
Pití dostatečného množství vody a jiných nesycených nápojů je klíčové pro udržení fyzického i psychického zdraví. Dobře hydratované tělo funguje mnohem lépe a dokáže zvládat stres výrazně lépe.
Je ale dobré omezit či úplně vynechat kávu, energetické nápoje a alkohol. Tyto stimulanty sice mohou poskytnout krátkodobý efekt, ale v dlouhodobém horizontu organismus více vyčerpávají a oslabují.