Z univerzit rovnou k pásu: Jak končí sen čínské generace Z

zsroj: Schoolmanagementplus.com

Čína přestala zveřejňovat údaje o nezaměstnanosti mladých lidí. Důvod? Mladých nezaměstnaných je rekordně mnoho. V čínské komunistické společnosti se pro ně totiž nenajde adekvátní práce.

Mladí Číňané tak podle BBC musí přehodnotit svůj „čínský sen“, který ještě donedávna žili. Co všechno musí absolventi na trhu práce či spíš na trhu bez práce skousnout?

Nezaměstnatelní vysokoškoláci

Míra nezaměstnanosti mladých Číňanů, kteří žijí ve městech, už několik měsíců v řadě roste. Podle oficiálních dat ze srpna 2023 bylo bez práce více než 20 % mladých lidí ve věku od 16 do 24 let.

Jen v loňském roce přitom na čínský trh práce vstoupilo rekordních 11,58 milionu absolventů vysokých škol a potenciální zaměstnavatelé pro ně nemají uplatnění v oborech, které vystudovali.

Zhroucení čínského snu?

Druhá největší ekonomika světa byla tvrdě zasažena pandemií covid-19 a po letech rozmachu začala zpomalovat. Kvůli snížení poptávky po čínském zboží došlo k prudkému poklesu exportu, trh s nemovitostmi se potýká s krizí, zadlužení země narůstá.

Pokud se brzy nezvýší politická podpora ekonomiky, tak podle ekonomů existuje reálné riziko, že čínské hospodářství sklouzne do recese.

Do montérek nebo raději domů?

Mladí Číňané, vedeni myšlenkou, že si pilným studiem zajistí dobrou práci, a tím i slušný život, zažívají obrovské zklamání. Miliony z nich mají před sebou budoucnost, na kterou se nepřipravili.

Mají problém sehnat dlouhodobou práci na plný úvazek, výjimkou není ani několik změn zaměstnání během pár měsíců. Ti, kteří měli štěstí, sehnali alespoň práci v nesouvisejících, méně kvalifikovaných, oborech. Mnozí ale časem hledat práci úplně přestali a vrátili se bydlet domů k rodičům.

Revoluce v myslích čínské generace Z

Zhroucení snu, kvůli kterému tak tvrdě pracovali, přineslo mladým Číňanům obrovské rozčarování. Frustrace čínské generace Z přitom podle BBC představuje vážné riziko nárůstu sociálních nepokojů, a tím i hrozbu pro vládu a celý komunistický režim.

Právě frustrace zažehla jiskru masivních protestů na náměstí Nebeského klidu v roce 1989 a byla i důvodem protestů proti přísné vládní politice „nulového Covidu“ v roce 2022.

O čem se nemluví, to není

V reakci na rostoucí křivku nezaměstnanosti mladých Číňanů přistoupil čínský komunistický režim k originálnímu řešení. Data, která mnozí považují za klíčový ukazatel zpomalení ekonomiky, přestal od srpna 2023 zveřejňovat.

Prezident Si Ťin-pching pak apeloval na vysokoškolské absolventy, aby si „vyhrnuli rukávy“ a začali pracovat v dělnických profesích.