Petr Hladík: Zálohování zachrání materiál za půl miliardy

zdroj: ČTK / Šimánek Vít

S ministrem životního prostředí Petrem Hladíkem (KDU-ČSL) jsme se potkali před svátky ve sněmovně. V té chvíli už bylo jasné, že poslanci letos nestihnou projednat takzvanou obalovou novelu, která má přinést revoluci v podobě zálohování PET lahví a plechovek.

Ministr ale věří, že po Novém roce novela bez problémů projde legislativním procesem a systém zálohování začne od roku 2026 fungovat. Co chce Petr Hladík ještě stihnout během volebního roku 2025 a co by poradil svému nástupci?

Co se vám na ministerstvu životního prostředí v uplynulém roce povedlo a co se naopak nepovedlo?

Zvládli jsme tři zásadní novely zákonů v oblasti životního prostředí. Je to ochrana půdy, ochrana vody a také ochrana ovzduší. V případě ochrany půdy to znamená, že na nejhodnotnějších půdách nebudou moci být stavěna logistická centra, nákupní centra nebo fotovoltaika.

Také v ochraně vody se řeší například revize výustí, kontinuální monitoring největších znečišťovatelů a další problémy. Podobně je to v ochraně ovzduší. Například komíny, které vypouští zplodiny, se budou monitorovat online dvacet čtyři hodin denně. To jsou asi ty nejdůležitější změny, které se povedly.

Co se naopak v resortu nepovedlo nebo dalo udělat lépe?

Určitě se dá vždycky udělat něco lépe nebo rychleji. Nemyslím si ale, že tam je nějaká zásadní věc, kterou bychom mohli označit za neúspěch.

Vaše vláda přišla s novelou obalového zákona, která přináší zálohování PET lahví a plechovek. Ta se ale v tomto roce nestihla projednat. Novela má přitom vejít v platnost v roce 2026. Stihne se to?

Ta novela prošla vládou a teď čeká v Poslanské sněmovně na projedání v prvním čtení. Jenže ta sněmovna je hrozně zablokovaná. Hnutí ANO zde neustále obstruuje a obstruuje a jen málo se pracuje. Já ale předpokládám, že po Novém roce už to projde celým procesem a novela se schválí.

Co tato novela z vašeho pohledu vlastně přinese? Některé obce argumentují například tím, že zálohování vezme z oběhu PET lahve, které se jako jediné dají prodat na další zpracování. Jaké tedy budou ty negativní dopady?

Obce ale neobchodují s PETem a hliníkem. Je to častá lež, která se objevuje. Já už ani nevím, jak to mám vyvrátit. Prostě to není pravdou. Tím přínosem jednoznačně je, že nebudou PETky a plechovky různě v přírodě.

Zachráníme materiál v hodnotě půl miliardy, který se dneska válí právě buď v přírodě, nebo končí na skládkách či ve spalovnách. Celkem jde o 900 milionů obalů, které takto každý rok skončí v přírodě na skládce nebo ve spalovně. Ten systém je vyvážený a dobře navržený i pro obce. Ty dostanou zpátky 15 procent z nevybraných záloh. Na stránkách ministerstva jsme zveřejnili kalkulačku, kde si může každá radnice, každý občan naklikat svoji obec a uvidí, že tohle opatření je naopak pro obce ekonomicky výhodnější.

Jak jako ministr životního prostředí nahlížíte na to, že některé strany popírají klimatickou krizi?

Podle mě je to i důsledek toho, že jsme tady dvacet let měli dva prezidenty, z nichž jeden klimatickou krizi popíral a ten druhý se jí vysmíval. A to tady zůstává. Klimatická krize je obrovským problémem.

Vidíme častější a častější extrémy v počasí. Vidíme napřímo, jakým způsobem je klima ovlivněno. A má to samozřejmě velmi negativní důsledky na člověka. Je jasné, že tu byly různé cykly oteplování i ochlazování, ale nikdy na Zemi nebylo osm miliard lidí.

Co by lidé z vašeho pohledu mohli zlepšit ve svém životě tak, aby přispěli lepšímu životnímu prostředí?

Mohou zkusit třeba nejezdit v autě sami, když jedu do práce. Můžou se domluvit s kolegy, kteří bydlí nedaleko. Obecně je dobré nedělat zbytečné cesty jenom proto, že třeba někde něco zapomenu.

Může jít vlastně o zcela jednoduché věci, o kterých je potřeba jenom trošku přemýšlet. A je také pravda, že zbytečně vyhodíme obrovské množství jídla, přitom ho ani nemusíme nakoupit.

Co byste ve vašem resortu do voleb v roce 2025 chtěl ještě stihnout?

Z legislativy to jsou tři věci. Je to ono výše zmíněné zálohování, je to novela zákona o ochraně přírody a krajiny a novela zákona o pyrotechnice.

My chceme stejně jako v Německu nebo na Slovensku omezit používání nebezpečné, té velké, hlučné pyrotechniky. Měli by s ní pracovat pouze lidé, kteří se pyrotechnice profesionálně věnují.

Pokud vás po volbách v příštím roce někdo v čele ministerstva životního prostředí nahradí, jakou radu byste mu dal?

Řekl bych mu, že ti lidé na ministerstvu jsou velmi dobří, jsou úžasní. Tu práci dělají rádi, s nadšením a dělají to dobře. Takže ministr by měl ty lidi hlavně neustále podněcovat a podporovat je ve vyšší efektivitě, výkonnosti a k novým námětům tak, aby ta ochrana přírody, cirkularita a otázka přeměny naší energetiky šla co nejrychleji kupředu.