Neřesti českých dětí: Podléhají vapování a energeťákům

zdroj: Midjourney.com a Canva.com

Výzkum rizikového chování českých dětí ve věku 11 až 15 let nepřinesl dobré zprávy. Mezi mladými roste počet vapujících, mnohem více také konzumují energetické nápoje. Méně vyhledávají alkohol, poměr dětí se zkušeností s alkoholem je v Česku ale pořád vysoký.

Kratom či nikotinové sáčky jsou zatím pouze okrajovou záležitostí, jejich popularita ale může postupně narůstat.

Bodují vapování a energy drinky

Výzkumný tým Univerzity Palackého v Olomouci, který je součástí sítě Health Behaviour in School-aged Children (HBSC), zkoumal rizikové chování českých dětí ve věku 11 až 15 let.

Na vzestupu jsou podle něj energeťáky a vapování, klesá naopak konzumace cigaret, marihuany a alkoholu. Nové látky, jako je například kratom, jsou prý zatím u mladých na okraji zájmu, měli bychom ale počítat s nárůstem jejich popularity.

Každý desátý jednou týdně vapuje

Elektronické cigarety se pro mladé staly vyhledávanou alternativou ke klasickým cigaretám. Jde o módní záležitost, která ničí zdraví. Vyzkoušela je až pětina dětí ve věku 11 až 15 let, klasické cigarety vyzkoušelo šestnáct procent mladých.

Alarmující je, že alespoň jednou týdně vapuje každý desátý deváťák, denně pak každý dvacátý. Rodiče se tak postupně učí, že ta malá krabička na vapování není “úesbéčko”, ale nástroj pro ničení plic.

Propadají dívky energetickým nápojům?

Nárůst popularity u mladých zažívají i energetické nápoje, stále oblíbenější jsou především u dívek. U patnáctiletých vzrostla mezi lety 2018 a 2022 opakovaná konzumace energetických nápojů z 16 na 22 procent u chlapců a ze sedmi na patnáct procent u dívek.

Jejich pití je v Česku považováno za normální, energeťáky často vyhledáváme jako zdroj energie. O jejich negativních dopadech na zdraví se toho ale z nekonečných záplav reklam moc nedozvíme.

Pijí méně, pořád ale dost

Můžeme tedy alespoň oslavovat, že u mladých klesá konzumace alkoholu, klasických cigaret a marihuany? Částečně ano, není to ale tak jednoduché. Spotřeba těchto neřestí byla na tak vysoké úrovni, že prakticky nemohla růst.

Nyní tedy slavíme, že se více než čtvrtina deváťáků alkoholu zcela vyhne. Realitou ale je, že až 73 procent dětí ve věku 15 let s alkoholem má alespoň jednu zkušenost. Opakovaně se pak napilo přes 50 procent deváťáků. Každopádně nám tedy dorůstá další generace s nezdravými životními návyky.