Mladí Britové se bouří proti zákazu kouření

zdroj: Freepik.com

Británie usiluje o úplný zákaz kouření, který by měl zasáhnout dnešní mladší generace. Britský premiér Rishi Sunak navrhuje, aby si nikdo, kdo je narozený po 1. lednu 2009, už nemohl v Británii legálně koupit tabák.

Zákon prošel prvním hlasováním v parlamentu v půlce dubna. Hodně lidí, zejména těch, kterých se zákon týká, však nesouhlasí. Stát by podle nich neměl zasahovat do osobní svobody jedince. Nařízení navíc řeší tabák, ale nikoli nynější kuřácké trendy, jako je vapování a různé elektronické jednorázové cigarety.

Kouření zakázáno

Plán britského premiéra Rishiho Sunaka, podle kterého už by si lidé, kterým je aktuálně 15 a méně let, nemohli nikdy koupit cigarety, nakonec nevychází tak, jak by si přál. V půlce dubna prošel návrh zákona prvním parlamentním hlasováním, ačkoli desítky jeho vlastních zákonodárců hlasovaly proti.

Sami totiž tvrdí, že stát by neměl zasahovat do toho, jak lidé žijí. Sunakův plán kritizovaly i tabákové společnosti. Obávají se, že naroste poptávka po tabákových výrobcích na ilegálním trhu.

Zásah do osobní svobody

Samotná britská generace Z se také bouří. Podle nového návrhu zákona o tabáku a elektronických cigaretách by nikdo narozený po 1. lednu 2009 neměl mít právo legálně si koupit tabák. Cílem zákona však není zlozvyk kriminalizovat.

Přesto berou mladí tento krok jako útok na svou osobní svobodu. Což je pro ně velice citlivé téma. Jiní mají zase obavy ze vzestupu vapingu, a to zejména u dětí.

Když se může pít alkohol…

Podle zastánců zákona by opatření mohlo zachránit až půl milionu životů a snížit tlak na zdravotní péči kvůli nemocem, které souvisejí s kouřením. Mladí lidé, kterých se zákon týká, to ale takhle úplně nevidí.

"S návrhy nesouhlasím. Vláda by nám neměla diktovat, co můžeme nebo nemůžeme dělat,” říká pro magazín britského deníku DailyMail sedmadvacetiletý instalatér Ross Andrew z Manchesteru. “Uvědomuji si, jaký dopad má kouření na zdraví a zdravotní systém, ale lidé musí převzít určitou odpovědnost za své činy a životy. Nemůžete lidi krmit celý život lžičkou.”

Také podle čtyřiatřicetileté Nadine není úkolem vlády, aby prosazovala podobné opatření. Podle ní by to měla být hlavně odpovědnost rodičů. Ti by se měli snažit zabránit svému dítěti, aby kouřilo.

“Jsem nekuřačka, takže jsem zaujatá, nechápu, proč lidé kouří, když to škodí zdraví. Ale v konečném důsledku by to měla být odpovědnost rodičů. Jakmile ale překročíte určitý věk, třeba 18 let, tak když můžete pít alkohol, tak byste měli mít možnost i kouřit.”

A to Britové moc nekouří

Návrh se zaměřuje zejména na klasické tabákové cigarety, které ale právě u mladší generace nejsou tak populární. Ta přechází na různé jednorázové elektronické cigarety, kterým vévodí především Elf Bary s různými příchutěmi a barvami kouře. A je jen otázka, jakou další “tabákovou náhražku” firmy na trh přinesou.

Podle britského návrhu zákona má být vapování omezeno na čtyři příchutě, bude se prodávat v jednoduchých obalech ve stylu tabákových výrobků a bude vystaveno mimo dohled dětí.

Šestadvacetiletá Tilly z Hertfordshire Daily Mailu řekla, že předtím, než se stala závislou na vapování, vůbec nekouřila. "Já osobně nekouřím, jen vapuji. A i v tom je rozhodně potřeba udělat víc. Všechny ty zářivé barvy a příjemné příchutě a tohle všechno… Je to opravdu přitažlivé. Dokonce mě zastavují mladí lidé a prosí mě, abych jim koupila náplně, protože oni to ještě udělat nemohou.”

Podle odhadů britského Národního statistického úřadu (ONS) bylo v roce 2022 ve Spojeném království asi 6,4 milionu kuřáků, což je přibližně 13 procent dospělé populace. To je méně než v jiných evropských zemích, a to včetně Itálie, Německa či Francie, kde podle Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj ouří 18 až 23 procent dospělých. V České republice denně kouří přibližně 20 % populace starší 15 let.