Otevírání lahve šumivého vína je jedním z nejoblíbenějších momentů, ať už jde o oslavy narozenin, svateb nebo nového roku. Radostný okamžik se ale často neobejde bez drobných nehod, při nichž alkohol stříká proudem všude, jen ne do sklenice.
Podle průzkumu společnosti Aldi, který zveřejnil magazín deníku The Telegraph, Britové ročně zbytečně vylijí téměř 500 tisíc litrů šumivého nápoje. To odpovídá více než 2 000 vanám naplněným šumivým vínem.
Půl mega lahví
Podle průzkumu maloobchodního řetězce více než tři čtvrtiny Britů (76 %) při otevírání lahve šumivého vína pokaždé něco rozlijí. V průměru jde o 35,8 mililitru na jednu lahev.
To se možná zdá jako zanedbatelné množství, ale při celkovém počtu lahví otevřených ročně v celé zemi jde o masivní objem, který by mohl naplnit půl milionu lahví.
Netřepat, nemíchat
Příslušníci generace Z si v této statistice vedou nejhůř. Až 96 % z nich přiznává, že při otevírání „bublin“ pokaždé něco vylijí. Důvod? Mladí lidé si často otevírání zpestřují tím, že před otevřením lahev protřepou.
🥂 Britons waste nearly half a million litres of sparkling wine a year by spilling it when they open the bottle, new research has found.
— The Telegraph (@Telegraph) October 26, 2024
Find out more here 👇https://t.co/91MJsL6hkC pic.twitter.com/75PhFNITo2
Asi 17 % dotázaných věří, že tím zvýší perlivost vína, ve finále jde ale akorát tak o způsob, jak lahev šumivého vína proměnit v gejzír.
Ani kapka nazmar
Téměř polovina Britů (44 %) přiznává, že je otevírání šumivého vína stresuje. Někteří se bojí, že lahev neudrží, jiní nesnášejí zvuk vystřelující zátky. A nervozita při otevírání může vést k dalšímu plýtvání.
Pro strach uděláno má naopak pět procent respondentů, kteří zkouší sabráž, tedy techniku, při níž se hrdlo lahve odsekne nožem nebo šavlí. Metoda je to působivá, ale kromě vína při ní často teče i krev.
Jak na to
Odborníci radí, že klíčem k úspěšnému otevírání lahve je trpělivost a správná technika. Lahev by měla být vychlazená na správnou teplotu (ideálně kolem 6–8 °C) a otevírání by mělo probíhat pomalu, přičemž zátka se drží pevně a neodstřeluje se do prostoru.
Pokud se budete držet těchto jednoduchých pravidel, můžete si vychutnat každou kapku šumivého vína a přispějete tak k tomu, že luxusní nápoj nebude zbytečně končit na podlaze, na stole či na oblečení oslavenců.