Zavedení systému zálohování PET lahví a plechovek v České republice, které by měla od roku 2026 přinést novela zákona o obalech, představuje významný krok směrem k udržitelnosti a ochraně životního prostředí.
Tento systém nejenže pomůže snížit množství odpadu, ale také podpoří recyklaci a ekologické chování obyvatel. Zásadní je, aby se do tohoto procesu zapojili nejen výrobci, ale také spotřebitelé. Jak bude celý systém fungovat?
Více recyklace
Poslanci by měli po Novém roce začít probírat novelu obalového zákona. Pokud vše půjde podle plánu vlády a ministerstva životního prostředí, bude od roku 2026 v České republice zaveden spolu s platností nového zákona i systém zálohování PET lahví a plechovek.
Cílem je zvýšit objem jejich recyklace a snížit množství odpadu. Tento systém bude mít několik klíčových aspektů.
Hlavní cíle
Co má novela přinést? Cílem je dosáhnout vyšší míry recyklace plastů a kovů, což přispěje k ochraně životního prostředí. Zároveň by tak měl být celkově snížen objem odpadu.
Zálohování? Neřešíme jestli ano, nebo ne, řešíme jak. Novelou zákona o obalech zavedeme zálohování PET lahví a plechovek i regulaci některých černých pasažérů, jejichž recyklace a svoz nebyl dosud zpoplatněn. Jedná se například o reklamní tiskoviny. Rozpočty obcí si tak polepší o… pic.twitter.com/aofCWPNHPP
— Petr Hladík (@hladikpe) November 7, 2023
Zálohování by mělo motivovat občany k vracení použitých obalů, čímž se sníží množství odpadu, který dneska končí na skládkách, v horším případě na veřejném prostranství či v přírodě.
Záloha na obaly
Každá PET lahev a plechovka bude mít stanovenou zálohovou částku, kterou spotřebitel zaplatí při nákupu. Ministerstvo životního prostředí prosazuje částku 4 koruny za obal tak, aby částka byla motivační, ale aby zároveň nebyla vysoká.
Po spotřebování nápoje budou mít lidé možnost obaly vrátit v obchodech a na sběrných místech, kde obdrží zpět zálohu tak, jako je tomu dneska například u pivních lahví.
Sběrná místa
Na veřejných místech, jako jsou obchody a nákupní centra, budou umístěny automaty, které obaly zakoupené v obchodech na základě kódu automaticky přijímají a vyplácejí zálohu.
V obcích nad 300 obyvatel, kde nebude možnost obaly vrátit, mají vzniknout sběrná místa, která zřídí provozovatel systému. Obaly budou muset být jasně označeny symbolem zálohy, aby spotřebitelé věděli, že je možné je vrátit.
Co bude zálohované?
Co se týče PET lahví, zálohované mají být nealkoholické nápoje v plastových lahvích o objemu 0,1 litru až tři litry. Peníze zpět pak dostanou lidé za plechovky o velikosti 0,1 litru až jeden litr.
Obaly se před vrácením nesmí jakkoli deformovat. Kvůli zbytkům, které by mohly podléhat zkáze, se nebudou vracet obaly od mléka a mléčných výrobků. Podle ministerstva životního prostředí by mohlo jít nově celkem do zálohového systému až 2,5 miliardy obalů.
Očekávané přínosy
Jak už jsme naznačili, hlavním přínosem celého systému, který vláda zavádí, má být snížení množství odpadu v přírodě a zvýšení recyklace. PET lahve a plechovky by se tedy měly přestat válet na veřejných prostranstvích či v lesích.
V některých případech mohou být vytvořena nová pracovních místa v oblasti sběru a zpracování odpadu. Obecně má ale novela přinést také zlepšení povědomí o ekologických otázkách a o podporu udržitelného chování mezi občany. Podobný zálohový systém ostatně funguje ve většině zemí Evropy.