Co přinese systém zálohování PET lahví a plechovek

zdroj: MŽP

Proč zálohovat PET lahve a plechovky? Odpověď je poměrně jednoduchá. Ministerstvo životního prostředí na jaře spolupracovalo na výzkumu, během nějž datová společnost Adastra Lab pomocí nové technologie sledovala pohyb nápojových PET lahví vytříděných do žlutých kontejnerů. A výsledky byly jednoznačné.

Jen něco přes polovinu lahví se recykluje. Zbytek končí na skládkách. V listopadu pak proběhl v Praze seminář, na němž se odborníci shodli, že zavedení zálohového systému má zvýšit recyklaci PET lahví a plechovek na 95 procent a ušetřit půl miliardy ročně.

Zrecyklujeme a ušetříme

Jarní experiment společnosti Adastra Lab, na němž spolupracovalo Ministerstvo životního prostředí, ukázal, že do systému recyklace se ze žlutých kontejnerů vrací jen málo přes polovinu vytříděných PET lahví. Ostatní končí na skládkách.

Podle expertů, kteří se účastnili listopadového semináře v Praze, zavedení zálohového systému zvýší recyklaci PET lahví a plechovek na 95 procent. A ušetří půl miliardy ročně.

Vrátíme a zpracujeme

Pokud lidé začnout zálohované lahve a plechovky nosit zpět do obchodů, tak se získaný materiál téměř stoprocentně znovu využije k výrobě nových nápojových obalů.

Nyní se z vytříděných plastových lahví zrecykluje polovina, u plechovek je to dokonce jen 26 procent.

Slovenský příklad

Zálohový systém je nejen ekologičtější, ale i ekonomicky výhodný, shodli se na semináři konzultant Institutu cirkulární ekonomiky Petr Novotný a poradce slovenského europoslance Martina Hojsíka pro environmentální politiku Ladislav Hegyi. Slovensko zavedlo zálohový systém na PET lahve a plechovky v lednu 2022.

Podle Petra Novotného se každoročně v Česku na trh dostává přibližně 47 tisíc tun PET lahví a 15 tisíc tun plechovek. Současný systém třídění však nedokáže dostatečně účinně zabránit plýtvání materiálem. Podle Novotného se nyní daří vytřídit pouze 73 procent plastových lahví, z nichž se recykluje pouze 49 procent.

Proč jen downcycling

Více než polovina takového materiálu končí na skládkách nebo mimo recyklační systém. U plechovek je situace ještě horší. Pouze 26 procent se vysbírá a recykluje, zatímco 74 procent končí na skládkách nebo ve směsném odpadu.

"Nejlepší odpad je ten, který vůbec nevznikne," zdůraznil Novotný a dodal, že aktuálně je z recyklovaných PET lahví kvůli kontaminaci možné vyrábět pouze jiné produkty než nové láhve, například fleecové bundy nebo koberečky do aut. Jde o takzvaný downcycling s tím, že takové výrobky už se dál recyklovat nedají.

Zálohovací systém by naopak zajistil uzavřený okruh recyklace, v němž by plast z lahví i kov z plechovek zůstaly čisté a mohly by být použity přímo k výrobě nových lahví či plechovek.

Bez záloh to nepůjde

Hegyi uvedl, že vysoké míry recyklace, kolem 80 až 90 procent, nelze bez zálohovacího systému dosáhnout. Unijní směrnice požaduje, aby do roku 2029 bylo zpětně odebráno minimálně 90 procent hmotnosti plastových nápojových lahví. Česko se pohybuje pod touto hranicí, a to jak u plastových lahví, tak u kovových plechovek. "Zálohování při dobrém provedení navíc snižuje uhlíkovou stopu a šetří energii," dodal.

Zálohovací systém by podle Kristýny Havlingerové z Iniciativy pro zálohování mohl pomoci Česku ušetřit půl miliardy korun ročně tím, že by se nápojové obaly přesunuly z běžného odpadu do zálohovaného systému. Havlingerová dodala, že "materiál by se vrátil do systému, kde by se z PET lahve stala znovu PET lahev a z plechovky nová plechovka".

Přijde to v roce 2026

Na skládky a částečně do spaloven míří každoročně přes 12 690 tun plastových lahví a přibližně 11 100 tun plechovek, což představuje nevyužité materiály, které by jinak mohly být opakovaně použity.

Novelu zákona o obalech, která zavádí zálohový systém na PET lahve a kovové plechovky, vláda schválila na začátku října. Podle ministerstva se počítá se čtyřkorunovou výší zálohy, její přesnou cenu ale stanoví až vyhláška k novele. Cílem má být zvýšení míry recyklace a omezení množství odpadu v přírodě. Zálohovací systém by měl být zaveden v roce 2026.