Umělá inteligence se začíná stávat nezbytným společníkem člověka. Zejména mladí lidé už ji nevyužívají jen k falšování úkolů či vyhledávání informací. Její nástroje se pro ně stávají důležitým životním poradcem, bez kterého se neobjedou při zásadních rozhodnutích, při navazování vztahů či plánování budoucí kariéry.
Podle Sama Altmana, zakladatele společnosti OpenAI, má umělá inteligence o svých uživatelích kompletní přehled. Odborníci však varují, že současný trend nemusí dopadnout dobře. Děti by proto podle nich nástroje typu ChatGPT neměly používat vůbec.
Životní rádce
Umělá inteligence mění svět. Zejména Gen Z už její nástroje podle amerického magazínu Quartz nepoužívá k pouhému falšování školních úkolů nebo jen k vyhledávání informací.
V poslední době se z AI stává nástroj, který lidem pomáhá činit důležitá životní rozhodnutí, navazovat vztahy či plánovat budoucí kariéru.
Bez AI ani ránu
Sam Altman, generální ředitel společnosti OpenAI, která stojí za populárním chatbotem ChatGPT, se během své nedávné přednášky rozpovídal o výrazném posunu, ke kterému v poslední době na poli používání umělé inteligence u mladých dochází.
„Ve skutečnosti nedělají životní rozhodnutí, aniž by se AI zeptali, co by měli udělat,“ vysvětluje Altman.
Staří to dělají jinak
Podle Altmana přitom existují velké generační rozdíly. Zatímco pro staré lidi je ChatGPT něčím jako Google, v generaci okolo 20 až 30 let naplňuje tento nástroj funkci jakéhosi životního poradce. „Má tak kompletní přehled o každém člověku, o jeho životě i o čem se s kým bavil,“ uvádí otevřeně Altman.
A slova zakladatele potvrzují i čísla. Ve své únorové zprávě společnost OpenAI odhalila, že američtí vysokoškolští studenti jsou jejími nejvěrnějšími uživateli, a to nejen co do jejich počtu, ale i tím, jak důkladně integrují tento nástroj do svých každodenních činností. Více než třetina Američanů ve věku od 18 do 24 let uvedla, že ChatGPT používá pravidelně.
Amerika zasahuje
Nástroje AI však hrají důležitou roli i v životě mladší generace. Průzkum společnosti Pew Research z roku 2024 přinesl informace, podle kterých používá ChatGPT v rámci studia pravidelně až 23 procent amerických teenagerů ve věku od 13 do 17 let. To je výrazný rozdíl oproti roku 2023, kdy toto číslo činilo 13 procent.
Používání umělé inteligence však nemá pouze pozitivní stránku, její čím dál sofistikovanější funkce začínají mnoho mladých lidí děsit. Kalifornští zákonodárci proto během loňského roku představili návrh zákona, který po společnostech, které nástrioje umělé inteligence vyvíjejí, požadují, aby svým uživatelům připomínaly, že diskutují s robotem, nikoli s živým člověkem.
Odborníci z americké společnosti Common Sense Media navíc ve svém dubnovém reportu, který zveřejnila CNN, uvedli, že by děti mladší 18 let neměly umělou inteligenci používat vůbec. Jak důvod uvádějí, že "aplikace podobné umělé inteligenci představují pro děti a dospívající nepřijatelné riziko".