Gen Z se umělé inteligence bojí. Využívá ji ale ve velkém

zdroj: Freepik

Američtí výzkumníci publikovali novou studii, která mapuje přístup mladých lidí k umělé inteligenci. Většina z nich ji ve svém studijním či pracovním životě aktivně využívá. Až 42 procent příslušníků generace Z a mladých mileniálů se však této moderní technologie bojí.

Jako důvod k obavám mladí lidé často uvádějí možnou ztrátu kritického myšlení. Problémem je prý také nerovný přístup k této technologii, který může ve svém důsledku vést ke vzniku sociálních problémů.

Chtějí jasná pravidla

Nová americká studie, za níž stojí nadace Walton Family a společnost Gallup, přinesla podle zpravodajského webu Axios trochu rozporuplná čísla, která se týkají využívání umělé inteligence mezi mladými Američany.

Ti sice její nástroje velmi často využívají, zároveň z nich ale mají obavy a přejí si nastavení jasných pravidel.

Jako předmět ve školách?

Až 52 procent dotázaných uvedlo, že důležitou roli v oblasti využívání AI pro ně hrají školy. A měly by to být také školy, které by podle nich měly studenty učit umělou inteligenci efektivně využívat.

Bezmála polovina respondentů (49 procent) se navíc bojí, že AI může poškodit schopnost kritického myšlení. Umělá inteligence jako taková vyvolává obavy 41 procent dotázaných, podle 36 procent se naopak jedná o „vzrušující“ technologii.

Zaměstnavatelé chtějí zkušenosti

Generace Z podle průzkumu využívá AI nejvíc ze všech věkových skupin. Mladí lidé také zároveň vnímají vysokou poptávku po zkušenostech s využíváním jejích nástrojů ze strany zaměstnavatelů.

„Jak ve škole, tak na pracovišti umělou inteligenci pravidelně využívají studenti a zaměstnanci generace Z, jejichž instituce zavedly jasné zásady používání umělé inteligence, a to výrazně častěji než jejich vrstevníci,“ uvedli výzkumníci.

Pomáhá při studiu

Většina mladých lidí také přiznává, že díky využívání nástrojů AI jim jdou pracovní úkoly rychleji od ruky. Až 53 procent respondentů se také nechalo slyšet, že jim umělá inteligence pomáhá při studiu.

„Pokud má být umělá inteligence ‚velkým vyrovnávačem‘, je klíčové zajistit mladým lidem z nedostatečně podporovaných komunit spravedlivý přístup a podporu při osvojování těchto technologií,“ uvádějí výzkumníci s tím, že překonání těchto bariér bude zásadní pro jejich přípravu na vstup do pracovního života. Průzkumu se v USA zúčastnilo 3 500 mladých Američanů ve věku od 13 do 28 let.