Při půjčování peněz se vysoce rizikově chová sedm procent Čechů. Proti loňsku se podíl podle průzkumu České bankovní asociace a agentury Ipsos snížil o čtyři procentní body. Zároveň stoupl počet Čechů, kteří se nechovají rizikově vůbec, a to z dvaačtyřiceti na 48 procent.
Při půjčování peněz se v letošním roce chovalo vysoce rizikově 7 % lidí. Ve srovnání s loňskem (11 %) jde o výrazné snížení. Zároveň stoupl počet Čechů, kteří se nechovají rizikově vůbec, a to z 42 % na 48 %.
Češi si nejčastěji půjčují od bank, s velkým odstupem podle průzkumu České bankovní asociace a agentury Ipsos následují příbuzní a známí či splátkové společnosti.
Na co jsme si půjčovali?
Nejrizikovější skupinou jsou lidé ve věku 36 až 44 let s nižším vzděláním. Vysoce rizikově se v letošním roce při půjčování peněz chovalo 7 % Čechů, což je oproti loňskému roku, kdy to bylo 11 %, výrazný pokles.
📉 Rizikově se zadlužujících Čechů ubývá. Stojí za tím i lepší ekonomická situace domácností - říká v rozhovoru @Filip_Hanzlik.
— Česká bankovní asociace (@cba_cz) December 3, 2024
🌐 Více na https://t.co/0CiHPzMGw4 pic.twitter.com/2mAfxpcuj8
Naopak nejméně rizikovou skupinou se stali senioři s vyšším odborným či vysokoškolským vzděláním. Lidé si v minulosti nejčastěji půjčovali na auto či motorku, rekonstrukci bytu nebo bílou elektroniku.
"Téměř tři čtvrtiny Čechů by si nepůjčily na dovolenou nebo zážitky. To je samozřejmě dobrá zpráva, protože lidé se nechtějí zadlužit kvůli zbytným věcem. Navíc jejich počet v průběhu let roste. Bohužel opačný trend můžeme sledovat u půjčky na splacení jiné půjčky, tam nám ten podíl lidí, kteří by si nikdy nepůjčili, od roku 2021 klesl o šest procentních bodů na současných 39 procent," uvedl náměstek výkonného ředitele České bankovní asociace Filip Hanzlík. Podle něj si lidé v posledních letech začínají uvědomovat možné dopady rizikových půjček a více se jim vyhýbají.
Muži jdou do rizika
Mírně vyšší sklon k rizikovým půjčkám mají muži než ženy, když mezi muži si rizikově půjčuje osm procent, zatímco mezi ženami sedm procent. Ochota vzít si rizikovou půjčku klesá s rostoucím vzděláním, když si rizikově půjčuje deset procent lidí bez maturity, ale pouze dvě procenta vysokoškolsky vzdělaných. Z hlediska věkového rozložení si nejčastěji rizikově půjčují lidé mezi 36 a 44 lety, kde podíl dosahuje 13 procent, naopak u lidí nad 66 let jsou to dvě procenta.
Lidé si nejčastěji půjčovali na nákup auta či motorky, takovou půjčku využilo 34 procent Čechů. Na rekonstrukci bytu si půjčilo 30 procent lidí, na velké elektrospotřebiče 23 procent a na vybavení bytu 22 procent. Pětina Čechů si nikdy žádnou půjčku nevzala.
U koho si půjčujeme?
Nejčastěji si lidé půjčují v bankách, takovou formu v minulosti zvolilo 59 procent Čechů. Od příbuzných a známých si půjčilo 28 procent dotázaných, když tuto formu přitom využívají především lidé do 26 let, mezi kterými byl podíl 41 procent. Čtvrtina lidí volila půjčku od splátkových společností, 12 procent přímo u prodejce zboží a deset procent u leasingových společností.
Lidé, kteří upřednostnili při půjčce nebankovní finanční instituce, nejčastěji uváděli jako důvod rychlost a jednoduchost vyřízení půjčky. Zároveň průzkum ukázal, že při půjčování u nebankovních společností jen menšina lidí zjišťovala, zda má tato společnost licenci od České národní banky.
V následujícím roce si chce vzít půjčku osm procent Čechů, nejčastěji zvažují půjčku v rozmezí 20 tisíc až 50 tisíc korun. Půjčky z minulosti aktuálně splácí polovina Čechů, z toho pětina má napůjčováno víc než půl milionu korun. Tři pětiny lidí nemají obavy z toho, že by své půjčky nedokázaly splácet.