Vydělávají, žijí s rodiči, v restauracích méně utrácejí, dávají nižší spropitné. Mladí lidé omezují své náklady, a přesto se jim nedaří nic ušetřit.
Podle lednového průzkumu Youth & Money in the USA pro televizi CNBC, do kterého se zapojilo 1 013 Američanů ve věku od 18 do 34 let, má téměř polovina z nich úspory maximálně na dva měsíce.
Kdyby, tak investice
Jejich výdělky nejsou úplně nízké. Přesto dělá mladým Američanům problém ušetřit. Přitom mají docela jasno, co by se zbylými penězi udělali. Investovali by je do akcií.
NEW: from the CNBC | Generation Lab "youth & money in the USA" poll (of n=1,039 18-34 year-olds)
— The Generation Lab (@Generation_Lab) November 10, 2023
• Most young Americans (63%) believe in building wealth through the stock market pic.twitter.com/Lucx2Gghig
Podle průzkumu Youth & Money in the USA považuje akciový trh za vhodné místo pro investování a zhodnocení svých financí 63 % mileniálů a příslušníků Generace Z. Jenže odkládat peníze stranou se jim nedaří ani pro případ nouze, mají také potíže s investováním do důchodových fondů.
Od výplaty k výplatě
Na vině není to, že by mladí zbytečně utráceli, ani pokles jejich příjmů. Naopak. Výsledky průzkumu ukazují, že si 31 % mladých Američanů své příjmy víceméně udržela a 42 % z nich si za posledních 12 měsíců dokonce polepšilo. Přesto pouze 23 % respondentů uvedlo, že vydělávají dost na to, aby s penězi pohodlně vyšli. Celých 38 % ale naopak uvádí, že se jim nedaří odkládat si peníze stranou a žijí od výplaty k výplatě.
Nedosažitelné bydlení
Generace Z a mileniálů zkrátka nespoří, protože má jiné výdaje. Jde hlavně o náklady na bydlení. Ty jsou tak vysoké, že koupi nebo dokonce i jen pronájem vlastní nemovitosti mnohým zcela znemožňují.
Podle dalších výzkumů žije v USA samostatně pouhých 13 % mladých dospělých. Poměr těch, kteří svou domácnost s někým sdílí, je naopak na historicky nejvyšších úrovních. Celých 40 % mladých stále žije u rodičů, 27 % má spolubydlící.
Zlaté levné Česko
Ačkoliv se i u nás lidé napříč všemi věkovými skupinami potýkají s vysokými životními náklady, v porovnání s USA vypadá situace českých mileniálů a příslušníků generace Z o poznání lépe.
Zatímco celosvětový průměr mladých, kteří žijí od výplaty k výplatě, byl v roce 2023 podle každoročního průzkumu společnosti Deloitte více než 50 %, v Česku se s tímto problémem potýkalo pouze 37 procent lidí z generace Z a 34 procent mileniálů. Ostatní si mohli dovolit odkládat peníze pro případné mimořádné výdaje, nebo je prostřednictvím finančního trhu zhodnocovat.