Výzkum mezi mladými Brity, který probíhal koncem roku 2023, odhalil zajímavou věc. O "klimatické úzkosti" se sice (a často i s despektem) mluví a píše, ale není to to nejpodstatnější, co by generaci Z a o něco starší mileniály trápilo. Mladé lidi trápí hlavně finance.
A také je trápí to, že mluvit o financích a hlavně o potížích s nimi je ve společnosti tabu.
Víc než čtvrtina v nepohodě
Více než čtvrtina (26 %) mladých Britů uvádí, že finanční nestabilita je jednou z hlavních příčin stresu v jejich životě.
Vyplývá to z údajů zveřejněných platformou Prograd, která se zaměřila na finanční gramotnost generace Z a provedla průzkum mezi více než 1 200 respondenty ve věku 18 až 35 let.
Klima? Jen čtyři procenta
Na otázku, jaké jsou hlavní příčiny stresu a úzkosti v jejich životě, čtvrtina (26 %) mladých Britů uvedla finanční nestabilitu. Na druhém místě (19 %) se v obavách mladých Britů objevila kariéra. A pouze 4 % z nich stresují klimatické změny a další sociální problémy.
Podle Progradu tato čísla vyvolávají otázky ohledně schopnosti mladých lidí zabývat se širšími společenskými problémy, když mnozí z nich nedokážou držet krok ani s rostoucími životními náklady.
Ženy se obávají víc
Pokud jde o hodnocení mužů a žen, zdá se, že ženy si, co se týče peněz, dělají větší starosti. Finanční nestabilita je hlavní příčinou stresu a úzkosti v životech 93 % mladých žen, zatímco u mladých mužů je to 86 %. Ženy se také víc obávají poměrů v práci, přičemž 45 % žen přiznává, že práce je v jejich životě příčinou stresu, zatímco u mužů je to 35 %.
Zajímavé podle výzkumníků je, že tyto problémy jsou na mnohem vyšším místě než úzkosti spojené s tělesnou vizáží (méně než 1 %) či rodinou (1 %). To ukazuje, že udržet se finančně nad vodou je pro dnešní mladé lidi v Británii důležitější než cokoli jiného.
A co úspory?
Hlubší zkoumání stavu úspor mladé britské populace podle Progradu ukazuje, že finanční nestabilita není jen starostí, ale realitou, se kterou dnes žije mnoho mladých lidí. Na otázku, kolik peněz mají v bance naspořeno, odpověděla téměř polovina dotázaných mladých lidí, že mají na účtech 0 liber.
Z údajů také vyplývá, že obrovské množství (76 %) Britů ve věku 18 až 35 let má naspořeno méně než 1 000 liber. To podle výzkumníků nestačí ani na pokrytí měsíčních výdajů, takže mnoho mladých Britů je "finančně zranitelných".
Mluvit o tom je tabu
Když přijde řeč na jejich obavy, téměř čtvrtina (23 %) mladých Britů o svých financích s nikým nemluví a dvě třetiny (66 %) si myslí, že je to tabu. Tento názor je opět obzvláště silný mezi mladými ženami, kde si 74 % myslí, že mluvit o financích je tabu, zatímco mezi muži je to 56 %.
To podle britských výzkumníků Progradu ukazuje, že je naléhavě nutné, aby "jednotlivci, společnosti a komunity prolomili bariéry" a mluvili s mladými lidmi o jejich finančních obavách.
"Řešení finanční situace není jen o penězích, ale také o péči o duševní zdraví a celkovou kvalitu života," říká zakladatel programu finanční gramotnosti Prograd Marco Loguidice. "Společně musíme změnit narativ, destigmatizovat rozhovory o financích a poskytnout mladým lidem nástroje, které potřebují, aby se jim v náročném světě dařilo."