Proč vlastně padaly světové burzy

zdroj: Midjourney.com a Canva.com

Největší propad japonských akcií od roku 1987, obavy z americké recese a pražská burza na nejslabší úrovni od letošního března. A to vše za jeden den. Prudké propady na akciových trzích na začátku týdne měly být důsledkem zveřejnění dat o míře nezaměstnanosti v USA či posílení japonského jenu.

Z USA se do světa nejdříve přelily obavy, nakonec ale také i zklidnění situace. O to se postarala americká centrální banka, která opět prokázala svou zásadní roli ve světové ekonomice.

Rekordy v Japonsku

Sledujete poctivě vývoj na akciových trzích? Tak to jste měli na začátku týdne o zábavu postaráno. V Japonsku došlo v pondělí k největšímu propadu akcií od roku 1987, hlavní akciový index Nikkei 225 oslabil o 12,4 procenta. Japonský pád se okamžitě přelil i do zbytku světa.

Naštěstí ale hned druhý den začalo docházet k postupnému zotavení, index Nikkei 225 si zpátky připsal 10,23 procenta. Potvrdilo se, že ve světě akcií nic netrvá věčně.

Obavy z USA a posílení jenu

Proč ale k propadu vlastně došlo? Mluví se o dvou hlavních faktorech, o posílení japonského jenu a negativních zprávách z USA. Japonské měně pomohlo zpřísňování měnové politiky v Japonsku.

Centrální banka tam zvýšila základní úrokovou sazbu na 0,25 procenta z předchozího rozpětí nula až 0,1 procenta. Jen byl zahraničními investory brán už delší dobu jako levný zdroj financování, jeho posílení tedy mělo potenciál vyvolat výraznou reakci.

Míří Amerika do recese?

Ještě závažnější ale podle ekonomů byla okamžitá obava z recese v USA po zveřejnění aktuálních amerických dat o vývoji nezaměstnanosti. Americká míra nezaměstnanosti v červenci stoupla na 4,3 procenta, což je nejvyšší úroveň od října 2021.

Americká ekonomika tak vytvořila méně pracovních míst, než se očekávalo. To jsou špatné zprávy pro kampaň demokratické viceprezidentky Kamaly Harrisové, ale evidentně také pro světové trhy. Poklesly akcie amerických technologických firem, výnosy amerických státních dluhopisů se dostaly na nejnižší úroveň za poslední rok.

Jak se burzy oklepaly

V Japonsku přišlo po propadu okamžité zotavení. Japonský hlavní index dokonce zaznamenal nejvýraznější růst za dobu své existence. Na japonskou ekonomiku tak vlastně prudký vývoj ve výsledku neměl žádný výrazný vliv.

Situaci uklidňovali tamní politici, významnou roli měly sehrát uklidňující komentáře činitelů americké centrální banky Fed. Zvýšila se také pravděpodobnost, že centrální bankéři v USA v blízké budoucnosti sáhnou po snížení úrokových sazeb.