Jídlo, nebo bydlení? Mladí si občas musí vybrat

zdroj: Midjourney.com a Canva.com

Jste finančně soběstační? A máte na jídlo i na bydlení? Bohužel, mnoho příslušníků Gen Z si podle amerického týdeníku Newsweek luxus v podobě pravidelného jídla a stálého bydlení dovolit nemůže.

Často si naopak musí vybrat, čemu dají daný měsíc přednost. Navíc se u toho musí stále spoléhat na rodiče, bez jejichž finanční pomoci by se prostě neuživili.

Doba je zlá

Ekonomika do karet Gen Z moc nehraje, a tak si mnozí z nich musí vybrat, jestli si koupí něco k snědku, anebo zaplatí své měsíční účty. V novém průzkumu společnosti Assurance IQ uvedlo 44 procent příslušníků generace Z narozených v letech 1997 až 2013, že v minulosti už museli obětovat jídlo, aby zaplatili výdaje na bydlení.

Ve skupině mileniálů narozených v letech 1981-1996 tuto volbu muselo řešit 30 procent oslovených, u generace X (narození 1965 až 1980) jen 23 % a Baby Boomerů (1955 až 1964) dokonce jen 10 %.

A co na to rodiče?

Podle dalšího aktuálního průzkumu portálu Savings.com téměř polovina rodičů stále hradí náklady svým dnes již dospělým dětem. To zahrnuje vše od dovolených přes oblečení až po účty za kreditní karty.

Šedesát procent respondentů v průzkumu uvedlo, že finančně podporuje své dospělé děti z generace Z i v placení měsíčního nájemného. Často však na úkor vlastní životní úrovně.

Proč je Gen Z tak chudá?

Podle Kevina Thompsona, finančního analytika a zakladatele investiční firmy 9i Capital Group, měla Gen Z nejméně času na shromáždění majetku. A tak je u nich nejpravděpodobnější, že budou muset upřednostnit výdaje na bydlení a energie před potravinami.

"Gen Z a mileniálové mají na zádech kulku, kterou je vysoký dluh nahromaděný během vysoké školy, málo praxe a pracovní trh, který jim v podstatě vysychá přímo před očima. Z těchto i dalších důvodů je pro ně žít jinak než od výplaty k výplatě přímo nemyslitelné,” řekl Thompson serveru Newsweek.

Není to jen jejich vina

Co se týče příspěvků rodičů, tak výzkum Savings.com ukázal, že rodiče každý měsíc přispívají dvakrát víc na své dospělé děti než na své vlastní penzijní spoření.

Průměrná částka, kterou poskytovali dětem, činila 1 384 dolarů měsíčně. Když ovšem došlo na vlastní spoření na důchod, rodiče dali stranou zhruba polovinu, v průměru 609 dolarů. Dětem, které takovouto pomoc dostávají, bylo přitom průměrně 22 let.

Někteří mohou generaci Z kritizovat za to, že své rodiče finančně vysává. Ale i podle dalších analytiků současná situace akorát odráží dnešní ekonomiku. Počáteční finanční situace Gen Z bývá složitá, což v kombinaci s prudce rostoucími cenami nájmů a potravin mnohdy znamená, že se bez peněz od rodičů sami neuživí. “Dospělí dostávají často od svých rodičů finanční injekce i ve svých dvacátých, třicátých letech, ale i později,“ dodává ke studii manažerka analýzy Savings.com Beth Klongpayabalová.