Volby se blíží a čeští politici se činí na všech platformách. Tím nemyslíme ani tak kryptoměny, ale spíš média a sociální sítě. A nechybí mezi nimi ani TikTok. To aby i starší usedlí kandidáti zaujali mladé voliče. A vůbec přitom nevadí, že NÚKIB už v roce 2023 označil aplikaci za bezpečnostní riziko kvůli jejímu napojení na Čínu a způsobu sběru dat.
V Česku kampaně na TikToku jedou i navzdory tomu, že v Rumunsku díky této síti vzrostla podpora krajně pravicového kandidáta z 5 na 23 procent, což vedlo k vyšetřování a zrušení prvního kola voleb.
Evropská komise letos řeší TikTok kvůli porušování pravidel reklamy, ale politici jako Babiš, Nerudová, Konečná a konečně i Fiala na platformě dál aktivně bojují o mladé voliče.
Na čínské síti
Čeští politici definitivně přijali TikTok. Před volbami je čím dál víc vidět, jak se snaží zaujmout mladé voliče právě na této sociální síti. Točí krátká videa, komentují aktuální dění, sdílejí části svého soukromí.
TikTok totiž funguje, má obrovský dosah a politici si to dobře uvědomují. Přesto tu visí otázka, jestli to celé není trochu nebezpečné. Síť přece jen patří Číně.
Bezpečnostní rizika
V březnu 2023 přitom český Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost vydal oficiální stanovisko, podle kterého TikTok představuje bezpečnostní hrozbu.
@andrejbabis 🎙️ Vy se ptáte, já odpovídám. Jedenáctý díl pořadu Hlasovka pro Babiše je online! 😎 Zajímalo vás, kdy zveřejníme náš volební program, k čemu budou v Česku dobré Dukovany 2, nebo jestli se zase bude dařit důchodcům. Díky za všechny vaše dotazy! A co vy, ještě jste se nezeptali? Pošlete mi svoji hlasovku na WhatsApp 727 90 90 90 a já vám odpovím 😉 Celý díl už teď na YouTube 😎
♬ původní zvuk - Andrej Babiš
Důvodem je napojení platformy na Čínu, způsob, jakým sbírá data, a také fakt, že s nimi může bez omezení nakládat. Stát doporučil TikTok nepoužívat především lidem na vlivných pozicích, ve státní správě nebo tam, kde se pracuje s citlivými daty.
V rumunských volbách
Příklad toho, jak mocná tahle síť může být, přišel letos z Rumunska. Krajně pravicový kandidát Calin Georgescu se díky kampani na TikToku dostal z pětiprocentní podpory na třiadvacet procent během tří týdnů.
Kampaň zahrnovala víc než 25 tisíc účtů a stála přes 380 tisíc dolarů. Tajné služby zasáhly a první kolo voleb bylo po rozhodnutí ústavního soudu zrušeno. Evropská komise začala platformu vyšetřovat kvůli podezření z manipulace. Ani to ale české politiky od využívání platformy neodradilo. Babiš, Nerudová, Konečná i další politici jsou na síti velmi aktivní.
Babiš jako jednička
Nejviditelnějším českým politikem na TikToku je právě šéf hnutí ANO Andrej Babiš. Jeho účet sleduje přes 190 tisíc lidí, videa sbírají milionová zhlédnutí. Sdílí v nich jak politické komentáře, tak záběry ze svého soukromí.
Objevuje se v mikině na Majálesu, ochutnává čokolády z Dubaje nebo mluví s mladými voliči. Obsah mu podle všeho připravuje dvojice mladých žen Aneta Zicklerová a Viktorie Kalivodová.
Nerudová vs. Konečná
Europoslankyně Danuše Nerudová (STAN) na svém tiktokovém profilu mluví o duševním zdraví, vzdělávání, ekologii nebo situaci v Gaze. Její obsah má být podle jejích slov edukativní a každý příspěvek osobně schvaluje.
Tvrdí, že sítě pro ni nejsou jen nástroj, ale způsob, jak otevřeně komunikovat s mladými lidmi o dění v Bruselu i doma. To šéfka KSČM a europoslankyně Kateřina Konečná je na sítích vidět hlavně díky svým vyhroceným projevům. Často útočí na vládu, prezidenta i jeho ženu. Kdo jí obsah připravuje, komentovat nechtěla.
Schillerová vs. Fiala
No a pozadu není rozhodně ani Alena Schillerová, která je na TikToku aktivní už od pandemie covidu. Snaží se mluvit gen Z jazykem a reagovat na ty nejaktuálnější trendy. K tomu se také s radostí pouští do Petra Fialy.
Ten si to ale asi nechtěl nechat líbit, a tak si na konci roku 2024 také tiktokový účet založil. Ve sledovanosti ale Schillerovou stále nedohnal a TikTok trendy nejsou zrovna jeho parketa. Dělá na síti spíš politiku.
Být cool a zaujmout mladé lidi je každopádně pro politiky z různých stran a v různém postavení důležitější než doporučení státu. A to i přesto, že hrají podle pravidel aplikace, kterou jiné země kvůli bezpečnosti zakazují a i v samotné Evropské unii čelí několika vyšetřováním. V Česku se na ní dál jede volební kampaň a nevypadá to, že by to někomu vadilo.