Co nakonec položilo dona Pabla

zdroj: ČTK / Pryček Vladimír

Bitcoinová kauza v posledních dnech otřásá Českem. Informace, že ministerstvo spravedlnosti letos v březnu přijalo miliardu korun v bitcoinech od odsouzeného obchodníka s drogami, vedlo k politickému pádu šéfa resortu Pavla Blažka. Jeho působení v kabinetu Petra Fialy je však kontroverzní od samého začátku.

Ministr, který je znám svými kontakty na zákulisní hráče a podnikatele, se během uplynulých let proslavil pochybnými schůzkami, ovlivňováním živé kauzy i střetem zájmů.

Vydání do Ruska

Vůbec poprvé se Blažek do čela resortu postavil už v roce 2012, kdy ve vládě Petra Nečase nahradil Jiřího Pospíšila z TOP 09 kvůli jeho “manažerským pochybením”. Jedním z nejvýraznějších momentů Blažkova prvního funkčního období bylo vydání ruského podnikatele Alexeje Torubarova do Ruska.

Torubarov, který v Česku žádal o azyl kvůli údajnému pronásledování agenty FSB, byl zpátky do Moskvy deportován v letadle s ruskými policisty na palubě. Po příletu do vlasti podle svých slov čelil mučení. Ústavní soud pak rozhodl, že jeho vydání bylo nezákonné.

Pochybné schůzky

Pád Nečasovy vlády v roce 2013 Pavlu Blažkovi nijak zásadně neublížil. Naopka. Jeho comeback přišel spolu s Petrem Fialou, který se stal předsedou ODS v lednu 2014. Jeho podporu v ODS vyjednal právě především Pavel Blažek, který stejně jako Fiala pochází z Brna. Bylo proto více než pravděpodobné, že se Blažek s Petrem Fialou do vlády vrátí.

A to se s jistými těžkostmi po vítězství koalice Spolu v roce 2021 povedlo. Občanské iniciativy jako Milion chvilek pro demokracii, které Fialu a další demokratické strany v podstatě dotlačily do koalice Spolu, která měla zabránit další vládě Andreje Babiše, hlasitě proti Blažkovu dalšímu angažmá v resortu spravedlnosti protestovaly. Petr Fiala se ale za strůjce svého úspěchu postavil. Byl to pak nakonec Pavel Blažek, kdo na Hradě s lidmi okolo Miloše Zemana domlouval podporu pětikoalice, ze které tehdejší prezident rozhodně nadšený nebyl.

Zastavení v dešti

Pavel Blažek je dlouhodobě svými kontakty na pochybné zákulisní hráče a podnikatele znám. Nejvíce se toto téma na veřejnosti probíralo v srpnu roku 2023, kdy jej reportéři Seznam Zpráv načapali v jedné z pražských restaurací ve společnosti poradce exprezidenta Miloše Zemana Martina Nejedlého, jenž je známý svým napojením nejen na Miloše Zemana, ale také na Rusko. Blažek strávil s Nejedlým v žižkovské restauraci asi pět hodin a svoji přítomnost zdůvodňoval deštivým počasím. Jeho vysvětlení postupem času zlidovělo a stalo se synonymem arogance politiků.

Dnes již proslulá schůzka se v souvislosti s aktuální kauzou opět dostala na světlo ve středu, kdy deník MF Dnes přinesl informaci, že jedním z témat tehdejšího rozhovoru Blažka s Nejedlým mohl být právě i miliardový bitcoinový dar. Odcházející ministr však tyto informace popřel s tím, že jsou nesmyslné a lživé.

A co ty byty?

V listopadu 2022 začaly Seznam Zprávy informovat o Blažkově zapojení do kauzy ohledně manipulace s městskými byty v Brně. Podle výpovědi jednoho ze stíhaných aktérů měl údajně ovlivňovat jejich přidělování konkrétním osobám.

Blažek navíc během vyšetřování případu, kterému se začalo říkat Stoka, aktivně požadoval informace z jeho průběhu, což je nezákonné. Sám ministr však jakékoli zapojení do případu odmítl.

Manželka exekutorka

Blažkův vztah s moravskou metropolí je však kontroverzní dlouhodobě. Otazníky panují i ohledně jeho působení v pozici brněnského radního mezi lety 2002 až 2014. Blažkova manželka Alena tehdy působila jako exekutorka a v době, kdy její manžel pracoval ve vedení města, dostávala od tamní radnice naprostou většinu všech zakázek, které se exekucí týkaly.

Spekulace o možném střetu zájmů Blažek vysvětloval s tím, že město nemohlo sehnat nikoho jiného. Díky této kauze si končící ministr vysloužil přezdívku „don Pablo“. Ta přezdívka mu zůstala a s oblibou ji používali například vládní Piráti. Ti ovšem "byli z vlády odejiti" dřív než ministr spravedlnosti.

Pohoda pro Babiše

Ve výčtu Blažkových kontroverzí nesmí chybět ani aktuální bitcoinová kauza, která podle všeho znamená definitivní tečku za jeho politickou kariérou. V březnu letošního roku ministerstvo spravedlnosti přijalo dar v hodnotě téměř jedné miliardy korun v bitcoinech od podnikatele Tomáše Jiřikovského, který byl před lety osouzen za aktivity spojené s praním špinavých peněz a nezákonnými transakcemi.

Přijetí daru od takového člověka vyvolalo nejen etické otázky, ale také podezření o možném praní špinavých peněz. O kauze už informovala také zahraniční média, podle kterých může selhání ministra spravedlnosti vést k pohodlnému vítězství Andreje Babiše v podzimních parlamentních volbách.