Dávají strany šanci mladým kandidátům? Moc to nevypadá

zdroj: ČTK / Taneček David

Politické strany se mladé voliče snaží oslovit především mladšími tvářemi ve svých vlastních řadách. Ty pak dostávají různě velký prostor podle toho, jak moc důležitou součástí elektorátu pro danou stranu mladí voliči jsou. Strany přitom během předvolebních kampaní stále pracují s tím, že mladé voliče je těžké k volbám vůbec dostat.

Nejsou totiž tak disciplinovaní jako například důchodci. To se možná projevuje i na počtu mladých úspěšných kandidátů. Po posledních parlamentních volbách v roce 2021 do poslaneckých lavic usedli pouze tři kandidáti, kterým ještě nebylo 30 let. Dneska už mimochodem není pod 30 žádnému.

Jde nám o mladé, ale…

Politické strany v předvolebních kampaních rády zdůrazňují, jak moc důležité je pro ně zastoupení mladých lidí v politice. Jaká je ale realita?

V roce 2021 do Poslanecké sněmovny celkem kandidovalo 5 243 kandidátů, ze kterých vzešlo 200 poslanců. Kandidátů do 29 let bylo ale celkem jen 307, tedy pouhých 5,86 %. Do sněmovny se pak dostali jen tři z nich. Šlo o Ondřeje Babku z hnutí ANO, Jiřího Havránka z ODS a Kláru Kocmanovou za Piráty.

Na nevolitelných místech

Čím to je? Mladí bývají na kandidátkách politických stran do sněmovních voleb často tak trochu do počtu. To znamená, že se vyskytují na takzvaně nevolitelných místech ve spodku kandidátky.

Strany přední místa na kandidátce obsadí zkušenými tvářemi, o čelo kandidátky je vždy logicky velký zájem. Babka se do Sněmovny dostal z pátého místa na kandidátce, Havránek ze šestého a Kocmanová ze druhého. Většinou ale mají mladí kandidáti na listinách místa mnohem méně volitelná.

Zhoršení oproti roku 2017

Pro větší zastoupení mladých v politice tak je potřeba, aby jich strany nejen více pustily na své kandidátky, ale aby je také na kandidátce umístily na lepší místa. Málokdo totiž dokáže takzvaně přeskákat své kolegy díky kroužkování. Čísla navíc ukazují, že trend je negativní. V roce 2017 se do Sněmovny dostalo sedm poslanců do 29 let, o čtyři roky později už jen zmínění tři.

V letošním roce to vypadá, že si strany uvědomují sílu mladých voličů. Proto také vysílají mladé kandidáty na vyšší místa kandidátek. Obrátí se tedy trend? To uvidíme po volbách. Každopádně vzniká spoustu iniciativ, které mladé voliče nabádají, aby volili mladé lidi, pokud chtějí, aby měli ve sněmovně své zastoupení, i co se týče věku.