Mladí odstartovali nový trend: Chodí na večeře sami

zdroj: Midjourney.com a Canva.com

Představte si, že sedíte v hezké restauraci. U stolu jste sami a před vámi je prostřeno pro jednu osobu. Pro někoho je taková situace noční můrou, stále větší počet Britů ale vnímá “vědomé stolování o samotě” jako vytoužený luxus, příležitost odpojit se a vychutnat si zaslouženou chvilku pro sebe.

Pokud přijdete do restaurace bez doprovodu a s tím, že byste se rádi navečeřeli, riskujete soustrastné pohledy personálu nebo ostatních hostů. Podle nových zjištění deníku Guardian je ale takové stigma čím dál víc mimo. Jen loni přibylo v britských restauracích 14 % rezervací pro jednoho stolovníka.

Jíst mezi lidmi

Počet lidí, kteří se rozhodnou večeřet sami, tak významně roste. Za hnací motor single stolování se přitom považují Gen Z a mileniálové.

„Život je moc krátký na to, abychom nechodili na pěkné večeře, i když zrovna nemáme společnost,“ říká pro Guardian dvaadvacetiletá bloggerka Alice Bradleyová. Alice píše o cestování a jako sólo turistka si dříve objednávala jídlo na pokoj.

Covid to ale změnil. „Pandemie byla takový budíček, že musím jít ven a užívat si svobody a radosti z maličkostí,“ říká Alice.

Chvilka pro sebe

Trend potvrzují data od poskytovatele rezervačních služeb OpenTable. Vyplývá z nich, že se ve Velké Británii oproti loňsku zvýšil počet single strávníků o 14 %.

V samotném Londýně se během roku navýšily rezervace stolů pro jednoho o 10 % a v Manchesteru o 23 %. Roli v tom hraje například nárůst počtu jednočlenných domácností i vnímání stolování coby způsob péčeo sebe sama.

Oboustranná radost

Vědomé stolování o samotě se tak stává oblíbenou kratochvílí. A radost je to i pro restaurace, neboť sólo strávníci utratí na osobu o 48 % více než ostatní hosté.

Restauratéři se jim proto snaží kulinářské zážitky maximálně zpříjemnit. Jedno z pravidel třeba je, že člověka, který přijde sám, není dobré posadit doprostřed místnosti. Ideální je mu dopřát výhled.