Zubař se v Česku stává luxusem. Pojišťovny sice hradí základní péči, většina klinik ale nabízí automaticky nadstandard. Dostanete v nich třeba jen bílé plomby, které si ale musíte zaplatit sami. Mladí lidé kvůli tomu návštěvy stomatologů odkládají nebo si na zubaře musí měsíce šetřit.
Někteří ročně zaplatí i desítky tisíc korun, a tak hledají levnější alternativy. Stále víc Čechů tak cestuje za dostupnější péčí do Polska, Turecka nebo Albánie.
Zubař jen pro bohaté?
Zubní péče se v Česku stává hlavně pro mladé lidi finančně nedosažitelnou. Pojišťovny pokrývají pouze základní péči. Když má někdo kaz a potřebuje plombu, pojišťovna hradí jen tu amalgámovou.
Z 25 pražských klinik, které jsme kontaktovali, však amalgám nabízí jen jedna. Ostatní pracují pouze s bílými plombami, za které si pacienti musí připlatit. Mnoho mladých si tak pravidelnou návštěvu zubaře nemůže dovolit.
Raději tam nejdu
Na sociálních sítích jsme vyzpovídali desítky mladých lidí ohledně jejich výdajů za zubaře. Odpověděla nám i osmadvacetiletá průvodkyně Kateřina Smrčková z Brna.
@nadenka.13 Abych vzala hypotéku na svoje zuby… 🫡🥲🥲🥲 #fy #life ♬ origineel geluid - Roma
“K zubaři chodím jen, když mě to už fakt bolí. V mém okolí totiž není možné najít někoho, kdo všechno včetně kazů dělá na pojišťovnu,” postěžovala si Kateřina. “Živím dvě malé děti a nemám zkrátka finance na to, abych jen tak vyhodila čtyři tisíce za zubaře.”
Základ jako luxus?
Matka-samoživitelka tak může mít už se složitějším stomatologickým zákrokem problém. “Naposledy, co jsem tam byla, tak mi zubař řekl, že potřebuju udělat korunku. Ta stojí deset tisíc a pojišťovna ji nehradí. Zkrátka na to nemám a doufám, že mě v dohledné době nic nebude bolet,” dodala Katka pro Bold news.
Dvaadvacetiletá studentka ekonomie z Prahy Šarlota má podobnou zkušenost. “Sama si platím kolej, jídlo, studium a prostě všechny náklady. K zubaři chodím pravidelně, ale když jsem měla kaz, musela jsem si na plombu měsíc šetřit. Přišla jsem si jako absolutní socka, ale co s tím nadělám,” řekla pro Bold News.
Desítky tisíc ročně
Vyzpovídali jsme i lidi na Threads, kde nám mnoho mladých sdělilo, že za zubaře ročně utratí i několik desítek tisíc. “Já osobně dostala před rokem infekci do jedničky, kterou mi opravili a stálo to dvanáct tisíc. Do toho se mi po půl roce zlomila, takže teď řeším implantaci za 50 tisíc. Protože bez jedničky být nechceš. A měla jsem dva kazy, každý za pět tisíc,” napsala Míša z Brna s tím, že i ona hradí zubaře i dalším členům rodiny.
Robert z Pardubic se pak svěřil, že jen za minulý rok u zubaře nechal tolik peněz, že mohl vzít rodinku na velmi slušnou dovolenou do Řecka. Zubní péče se neustále zdražuje a prodraží ji i avizovaný zákaz používání amalgámových v EU.
Podle Aktuálně.cz je amalgám neekologický a nebezpečný, proto Unie nechce, aby ho stomatologové nadále používali. Bílé plomby jsou zase mnohem dražší a čeští stomatologové usilují o to, aby je pojišťovny začaly hradit. Pokud se tak nestane, bude zubní péče dražší pro další skupiny mladých lidí. Proto si lidé na sítích už posílají i doporučení, zda není náhodou zubní péče levnější například v sousedním Polsku.