Zrušení pořadu 168 hodin vyvolalo v jinak klidném letním čase velké kontroverze.
Souček vysvětloval, Fridrichová se bránila
V České televizi to v poslední době opravdu vře. Moderátorka Nora Fridrichová se po návratu z dovolená pustila do boje za svůj zrušený pořad 168 hodin. Tématu se věnovala i mimořádná schůze Rady ČT, na které rozhodnutí zrušit pořad obhajoval generální ředitel ČT Jan Souček. Za rozhodnutím si nadále stojí, Fridrichová podle něj poškozuje dobré jméno České televize. Ani po jeho vystoupení ale nelze říct, že by byly zodpovězeny všechny podstatné otázky.
Řada výtek na moderátorku i obsah pořadu
Souček se v kritice 168 hodin zaměřil především na osobu Fridrichové. Vadí mu její komunikace v médiích, údajné konflikty s dalšími členy v týmu, ale také občasná nevyváženost pořadu 168 hodin. Kritice čelí konkrétní reportáže, ve kterých nedostaly obě strany sporu prostor pro vyjádření svých názorů a postojů. Fridrichová podobná nařčení odmítá, svůj tým hájí. Naznačuje, že za zrušením pořadu jsou zákulisní politické tlaky.
Nevyřešila by to nová tvář?
Otázkou zůstává, proč ČT 168 hodin nezachovala s novým moderátorem a dramaturgem. Zrušení z diváckého pohledu stále úspěšného pořadu totiž vyvolává otázky, jestli se v rámci debaty o koncesionářských poplatcích opravdu nejednalo o ústupek politikům. Na to svým happeningem upozornil spolek Milion chvilek pro demokracii. Pořad 168 hodin byl k politikům dlouhodobě kritický, v žaludku leží především současným opozičním stranám.
Profesní i osobní spor
Z mimořádné schůze Rady ČT bylo patrné, že je spor velice osobní. Fridrichová ani Souček nejdou pro drsná slova na adresu toho druhého příliš daleko. Generální ředitel ČT moderátorce připomněl její masturbační komunikaci s Markem Wollnerem. Vyčetl jí, že dala bulváru k dispozici soukromé konverzace s kolegou. Fridrichová naopak svého nadřízeného obvinila z šíření nepravdivých argumentů.
168 hodin jako hromosvod vzteku
Jisté je, že se zrušením pořadu uleví především politikům a vedení ČT. Stále nevíme, jestli dojde v programu ČT k nějaké plnohodnotné náhradě pořadu, který se snažil upozorňovat na kauzy a přešlapy nejen politiků. Pro odpůrce veřejnoprávních médií byl pořad 168 hodin v čele s Norou Fridrichovou hromosvodem vzteku. Po odchodu Wollnera z Reportérů ČT a konci 168 hodin to vypadá, že se jejich pozornost nyní ještě intenzivněji zaměří na Václava Moravce a jeho Otázky.