Mezigenerační propast v Gruzii: Proruský režim odsuzují jen mladí

Portréty zmlácených a zavřených demonstrantů v Tbilisi, zdroj: AA/ABACA / Abaca Press / Profimedia

V Gruzii už víc než půl roku protestují tisíce mladých lidí proti proruské vládě, která podle demonstrantů zfalšovala loňské volby. V hipsterských čtvrtích i podnicích se objevují protiruské nápisy, demonstranti zároveň čelí výslechům, pokutám i vězení, ale nevzdávají se. Starší generace se protestů většinou neúčastní. Proč?

Pamatuje Sovětský svaz. A starší lidé mají zkrátka pocit, že se tehdy žilo lépe. Mladí, se kterými jsme v zemi mluvili, ale vyrostli ve světě internetu, cestování a snů o Evropě, které se rozpadly s nástupem nové vlády a pozastavením jednání o vstupu do EU.

Zatímco jejich rodiče často věří slibům o růstu platů, mladí čelí realitě. A do té patří nízké příjmy, vysoké ceny a rostoucí politické napětí.

Sami proti režimu

V Gruzii už víc než půl roku protestují tisíce mladých lidí proti proruské vládě, která je podezírána z toho, že zfalšovala volby. Sama jsem byla svědkem toho, že se v téměř každém podniku v Tbilisi, kam chodí mladí, objevují protiruské slogany a plakáty.

Protestující jsou vyslícháni, zavíráni nebo musí platit pokuty. Ale nevzdávají se. Jejich největším problémem je ovšem fakt, že jsou na to sami.

Ztracená budoucnost

Generace Z v Gruzii vyrůstala ve světě internetu, otevřených hranic a naděje, že se jednou jejich země stane součástí Evropské unie. Aktuální vláda ale jednání o vstupu do EU pozastavila. A mladým lidem připadá, jakoby přišli o šanci na lepší budoucnost.

Na druhé straně tu ale stojí jejich rodiče a prarodiče, kteří si pamatují Sovětský svaz a často říkají, že se tenkrát měli lépe. Z chaosu a ekonomických nejistot, které přišly po covidu, jsou zkrátka unavení.

Rozpadlý sen

Rozpor mezi generacemi přiznávají i mladí lidé, se kterými jsme na přelomu dubna a května v Tbilisi mluvili. “Všichni z mé univerzity si představovali budoucnost v EU. Snažili jsme se pro to dělat vše, co bylo v našich silách. My i naše země," říká pro Bold News Nikola Suladdze, student a profesionální hráč pokeru z Tbilisi, se kterým jsme se setkali ve studentské čtvrti Fabrika. "Pak ale přišla nová vláda a vrátila nás o deset let do minulosti," dodává.

Jeho rodiče prý ale s vládou tak nějak souhlasí. Vláda totiž slibuje zvýšení platů a zlepšení ekonomické situace. Tu podle současného kabinetu a i podle starších lidí zhoršila předešlá proevropská vláda. “Tihloe lidé si ale neuvědomují, že ekonomika se zhoršila všude na světě, a to kvůli covidu,” dodává Nikola.

Vyšší ceny, nízké platy

A ekonomická situace v zemi opravdu růžová není. Průměrný plat se v Gruzii pohybuje okolo 600 eur. Ceny jsou tam ale mnohem vyšší než před covidem. V restauracích a hospodách v Tbilisi nejsou nyní o moc nižší než v Praze. Jenže příjmy jsou na rozdíl od těch českých třetinové.

“Myslím si, že se starší lidé také obávají toho, co by přišlo s proevropskou vládou ze strany Ruska. My válku nezažili. Nebo ano, když jsme byli děti, tak máme útržky z toho, co se dělo v Jižní Osetii a Abcházii, ale to je všechno. Oni válku zažili a bojí se, vědí, co Rusko dokáže, a tak radši přikyvují nebo mlčí,” říká pro Bold News Shako Dardbaize, student práv z Tbilisi.

Strach v Gruzii funguje. Už teď zemi obchází násilí, protesty provázejí tvrdé zásahy policie, slzný plyn, zatýkání, probíhají útoky maskovaných skupin na novináře i demonstranty. Mladí Gruzínci ale dál chodí ven a dávají najevo, že jim není jedno, kam jejich země směřuje. Mají to o hodně těžší než mladí u nás, ale zatím jsou odhodlaní.