Vláda koncem roku 2023 definitivně schválila strategii digitalizace do roku 2030. A digitalizaci si na začátku svého mandátu také stanovila jako jednu z priorit. Místopředsedou pro digitalizaci se stal šéf Pirátů Ivan Bartoš.
Ten je nyní pod obrovským tlakem kvůli problémům při spuštění digitalizace stavebních řízení. Problémy hlásí prakticky celá republika. Bartoše to může stát politickou budoucnost.
A mohli bychom ji vidět?
Digitalizace měla být jednou z hlavních priorit současné vlády. Přirozeně ji dostal na starost šéf Pirátů Ivan Bartoš, ve Fialově vládě se stal místopředsedou pro digitalizaci. Bartoš prosadil vznik Digitální a informační agentury, nově také můžeme používat digitální verzi osobních dokladů.
Do budoucna si hodně slibuje právě od nové agentury a “efektivnějšího nastavení procesů” či “účelnějšího využívání finančních prostředků”. Bude to ale stačit?
Estonsko na míle daleko
Voliči od nové vlády zřejmě v této oblasti čekali trochu víc. V kampaních se politici předhání v tom, jak moderní stát budeme za jejich vlády mít. Oblíbeným příkladem je Estonsko, které je v digitalizaci evropským lídrem.
„Digitalizace stavebního řízení nefunguje – Bartoš hází vinu na úředníky.“ Až zase uvidíte na webu podobný titulek, vzpomeňte si prosím, že negativní zprávy prostě líp prodávají. Každé negativní slovo v titulku zvedá počet kliknutí o pár lukrativních procent.
— Ivan Bartoš (@PiratIvanBartos) July 24, 2024
Obce, úředníci…
Musíme si ale přiznat, že se Estonsku ani náhodou nepřibližujeme. Prakticky s každým nově zavedeným digitálníím projektem jsou spojeny výrazné počáteční problémy. Posledním příkladem je právě digitalizace stavebního řízení.
Úředníci: Máme toho dost
Stavební úřady hlásí, že systém ani po měsíci ostrého provozu nefunguje tak, jak by měl. Kritika ministra Bartoše narůstá, mluví se dokonce o možné stávce úředníků.
Digitalizace stavebního řízení má velké porodní bolesti a je tak trochu ukázkou toho, jak se v Česku digitalizace dělá. V systému nelze plnohodnotně pracovat, některé procesy nás prý dokonce posouvají spíš do minulosti, tedy k papíru a tužce.
Jenom další selhání
Zpackaná digitalizace stavebního řízení není přitom zdaleka prvním přešlapem, který se vlády, potažmo ministra pro digitalizaci týká. Na začátku letošního roku média a hlavně zoufalí rodiče řešili spouštění elektronických přihlášek na střední školy. Ty nakonec musel na poslední chvíli programovat tým CERMATu na koleně v Bratislavě.
Jen pár týdnů předtím zase spuštění elektronických osobních dokladů způsobilo výpadky služby eReceptu a dalších digitálních služeb státu. Nikdo zkrátka nečekal, že se lidé začnou k elektronickým občankám přihlašovat.
Taktická chyba také možná je, že se spuštění těchto projektů ohlašuje s velkou pompou a nakonec systémy nefungují, nebo prostě spadnou. Také digitalizace stavebního řízení se jistě dala otestovat na vybraných stavebních úřadech. Takto se “vše” sice stihlo, ale nefunguje nic.
Bartošův politický pád?
Pro Ivana Bartoše jako předsedu "digitální strany" je to velice nepříjemná situace. Piráti propadli v evropských volbách, podobný osud je navíc může letos čekat ještě v krajských a senátních volbách.
Pod šéfem Pirátů se kýve židle dlouhodobě, jeho největším štěstím je, že ve straně nemá silného vyzyvatele. Selhání v pro Piráty tak důležitém tématu si ale nemůže dovolit ani on. Pokud se digitální stavební řízení nepodaří urychleně doladit, může to být Bartošův politický konec.
Nebojte, bude manuál
Bartoš část kritiky přijímá, momentálně se svým týmem připravuje detailní manuály pro úředníky. Ze začátku ale jeho ministerstvo kritiku odbývalo například s tím, že úředníci špatně zadávají své zařazení do přihlašovacích údajů.
I Piráti nejdříve za útoky na svého předsedu viděli hlavně negativní kampaň své politické konkurence. Už i jim ale teď musí být jasné, že přechod na digitalizované stavební řízení prostě zvládnuté nebylo. Na Bartoše se už valí kritika z celé republiky. Ani čas prázdnin tady Bartošovi nepomáhá. V okurkové sezóně je jeho selhání domácím tématem číslo jedna.