Zatímco čeští poslanci se nedokážou shodnout, kdy projednají novelu zákona o zálohování PET lahví a plechovek, na Slovensku zálohový systém funguje už od roku 2022. A naši „bratia“ si ho velice pochvalují.
Se zálohováním obalů bylo podle průzkumu rok a půl po jeho zavedení spokojeno 93 procent Slováků. Systém přitom není placen z peněz daňových poplatníků, hradí ho výrobci nápojů. A o jeho úspěchu svědčí i míra návratnosti obalů. Ta se podle slovenského ministerstva životního prostředí drží okolo 90 procent.
Obaly za čtyři koruny
Zatímco se čeští poslanci nedokáží ani shodnout na tom, kdy budou projednávat novelu zákona o zálohovaných plechovkách a PET lahvích, na Slovensku tento systém funguje už od roku 2022.
Slováci do obchodů vrací plastové lahve a plechovky o objemu od 0,1 do tří litrů. Záloha činí 15 eurocentů, což jsou v přepočtu necelé čtyři koruny.
Automaty i ruční odkup
Povinnost zálohovat obaly mají na Slovensku prodejny s plochou nad 300 metrů čtverečních. Obaly se v obchodech vracejí do automatů, které jsou podobné těm, do nichž se u nás vracejí skleněné lahve. A i v Česku má ve zkušebním provozu stejné automaty na PET lahve například Lidl nebo Kaufland.
Generálny riaditeľ Správcu zálohového systému Marián Áč v rozhovore pre Forbes hovorí o úspechoch slovenského zálohového systému.
— Slovensko Zálohuje (@SlovakDRS) July 2, 2024
Slovenský zálohový systém prekonáva očakávania a stáva sa príkladom pre iné krajiny.
Viac sa dozviete v článku👇https://t.co/2VYyAwPXdC
Menší slovenské prodejny se do systému mohou zapojit dobrovolně a využít "ruční odkup". Zákazník v nich buď dostane slevu na nákup, nebo mu je záloha vyplacena v hotovosti. Výkup se netýká obalů na mléčné výrobky, od sirupů a alkoholických nápojů s obsahem alkoholu nad 15 procent. Lahve také musí lidé odevzdávat v původním stavu, tedy nezmačkané.
Slováci si zálohy pochvalují
Podle průzkumu, který se konal rok a půl po zavedení zálohování, si Slováci systém pochvalují, pozitivně ho vnímalo 93 procent z nich. Systém má však podle vlády Roberta Fica své trhliny.
Ministrovi životního prostředí Tomáši Tarabovi se nelíbilo, že provozovatel systému příliš vydělává na nevyplacených zálohách a chtěl mu příjem snížit z padesáti na dvacet procent. Tím chtěl zamezit neefektivnímu nakládání s těmito výnosy. Zároveň nebyl spokojený s tím, že stát nemůže monopolního správce dostatečně kontrolovat. Změny ale zatím vláda neprovedla.
Systém financují výrobci
Celý proces na Slovensku koordinuje z pověření ministerstva životního prostředí nezisková organizace Správce zálohovaného systému. Financování organizace stojí na poplatcích výrobců nápojů za prodeje a výrobu obalů, na sesbíraném materiálu a také na nevyplacených zálohách.
Financování ze strany výrobců funguje na vzájemné shodě. Podobně by systém mohl fungovat i v Česku, kde se největší výrobci nápojů sdružili do Iniciativy pro zálohování a za zavedení systému orodují.
Obavy prodejců se nenaplnily
Důležitým článkem ve slovenském systému jsou samozřejmě také prodejci. Ti měli ze zavedení záloh nejprve obavy, báli se hlavně nákladů na jeho zavedení. Prodejny, které nebyly vybaveny na odběr lahví, musely zálohomaty pořídit.
Ty s automaty musely zase rozšířit své zázemí, a to včetně skladovacích prostor. Každé odběrné místo ovšem dostává za každý vybraný obal manipulační poplatek, který zahrnuje i náklady na personál nebo provoz.
Návratnost okolo 90 procent
V prvním roce fungování systému, tedy během roku 2022, dosohovala návratnost PET lahví a plechovek více než 70 procent, což překonalo očekávání, která počítala maximálně s šedesátiprocentní návratností.
Celkově se do systému vrátilo 700 milionů kusů PET lahví a plechovek z asi miliardy uvedených do prodeje. Už v roce 2023 se míra návratnosti zvýšila na víc než 93 procent. Tehdy bylo prodáno 1,15 miliardy zálohovaných nápojových obalů, z nichž se vrátilo 1,07 miliardy kusů. Loni se míra výkupu mírně snížila na 90 procent. Z téměř 1,5 miliardy prodaných obalů se jich zpět do recyklačního procesu vrátilo 1,15 miliardy. Dostat se na 90 procent návratnosti je i cílem českého zákona o obalech, který doteď čeká ve sněmovně na projednání.