Robert Fico to opět dokázal. Už poněkolikáté se mu v rámci jeho politické kariéry podařilo dostat z komplikované a zdánlivě neřešitelné situace. Rekonstrukcí vlády na čas vyřešil krizi na domácí scéně, body navíc sbírá i v zahraničí. Ve svém přibližování se Moskvě na úkor EU a Ukrajiny totiž získal cenného spojence.
Amerického prezidenta Donalda Trumpa. Přátelský vztah s Ficem navíc potvrdilo i samotné Rusko, Fico se tak najednou má opět o koho opřít.
Zpátky na koni
Slovenský premiér Robert Fico na domácí scéně alespoň prozatím zažehnal politickou krizi, jeho pověstné sebevědomí je zpátky. Do karet mu navíc kromě urovnání sporu na domácí scéně hraje i aktuální vývoj ve světě.
V něm dominuje americký prezident Donald Trump. Fico byl pozván do USA na nedávnou konferenci konzervativců CPAC, ale také do Moskvy na květnovou oslavu Dne vítězství.
Pomoc od Trumpa
Ficovi se tedy opět podařilo probojovat z politické izolace. Kvůli svým proruským postojům byl v uplynulých měsících tvrdě kritizován evropskými partnery, staronový americký prezident Trump ale svými činy postoje Fica vlastně legitimizoval.
Fico ho za to během návštěvy USA náležitě pochválil, Trump prý Evropě přináší pravdu. Jsme tak svědky ojedinělé situace. Sociální demokrat Fico si notuje s radikálním konzervativcem Trumpem.
Proti neziskovkám a médiím
Svým kritikům může nyní slovenský premiér také omlátit o hlavu, že se smáli jeho otevřenému dopisu Elonu Muskovi. S tím se Fico na své "konzervativní návštěvě" USA přímo setkal a probrali spolu Ficovo velké téma: financování slovenských médií a nevládních organizací prostřednictvím Trumpem ochromené americké agentury USAID.
Svým sledujícím na Facebooku pak Fico sdělil, že Musk a jeho DOGE udělá všechno pro zastavení vměšování USA do slovenské politiky prostřednictvím nevládních organizací.
Jak zneužít Zelenského
Velkou hru navíc Fico rozjíždí i v Evropě. Ve sporu s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským má momentálně navrch, Zelenskyj je po střetu s Trumpem výrazně oslaben. Toho chce Fico využít k obnovení tranzitu plynu z Ukrajiny směrem na západ.
S pomocí maďarského premiéra Viktora Orbána toho chce dosáhnout už na čtvrtečním summitu EU, na kterém je v opačném případě připraven zablokovat další pomoc Ukrajině. Odvolává se na to, že nesouhlasí s další společnou vojenskou a finanční pomocí pro Ukrajinu. Zároveň si tak ale samozřejmě vyřizuje účty s oslabeným prezidentem Zelenským.
Domácí dočasný klid
Premiér Fico přes všechny úspěchy na zahraničním poli musí být nadále opatrný. Domácí politickou krizi vyřešil jen za cenu toho, že do své vlády nakonec jmenoval kontroverzního Roberta Huliaka. Tento nezávislý poslanec, který zběhl z vládní SNS, se tak stal novým ministrem cestovního ruchu a sportu.
Po jednom vládním resortu nakonec Fico odebral svým vládním kolegům ze SNS a z Hlasu. Jeho vláda ale ani tak nemá stabilní většinu, interní spory se navíc spíš utlumily než vyřešily. Huliakovým jmenováním vláda získala další nesystémovou a konfliktní osobnost.
A i situace v zahraniční politice se mění každý den. Fico nyní může těžit z toho, že dlouhodobě patří mezi kritiky pomoci Ukrajině a je blíže oficiálním postojům USA a Ruska. Evropa se ale naopak utvrzuje v opačné pozici. Fico tak s maďarským premiérem Orbánem a některými dalšími jednotlivci zase bude za vyvrhele na okraji. Z nastalé krize chce Evropa vyjít silnější a sjednocenější, Ficovi tak v evropském partnerství může definitivně ujet vlak. U Trumpa nevíme, jak to bude mít s Ukrajinou a jejím prezidentem zítra, respektivě po podepsání smlouvy o těžbě nerostných surovin. Fico tak sice momentálně vítězí, ale ještě nevyhrál.