Podněstří: Sirotci tu místo školy cvičí v uniformách

Uprchlíci z Ukrajiny si hrají v Podněstří, zdroj: Artem Kulekin / Sputnik / Profimedia

V neuznané Podněsterské moldavské republice, která je ovládaná proruským režimem, probíhá militarizace dětí už od raného věku. Nejvíce jsou zasaženi sirotci a mladí lidé bez platných dokladů, kteří nemají přístup ke vzdělání ani jiným u nás zcela obvyklým základním právům.

Místo školy končí často v internátech napojených na polovojenské struktury, kde nosí uniformy, cvičí pod vedením veteránů a žijí v izolaci.

V roce 2024 se podle moldavské nezávislé tiskové agentury IPN těchto „vlasteneckých aktivit” zúčastnilo přes sto tisíc dětí. Režim v Podněstří do nich investuje miliony, a to s podporou Ruska. Armáda se tak pro mnohé stává jedinou cestou.

Dětství na vojně

V Podněstří už desítky let funguje systém, který děti místo vzdělávání připravuje na vojenský život. Nejvíce jsou jím podle moldavské tiskové agentury IPN zasaženi sirotci, kteří nevlastní moldavský ani žádný jiný pas.

Jen loni se vojenských akcí zúčastnilo přes 100 tisíc mladých lidí, což je víc než kdy jindy. Částečně za tím stojí Rusko.

Proruská výchova

Podněsterská moldavská republika je částí Moldavska, která se v devadesátých letech odtrhla a od té doby ji ovládá proruský režim.

Tento stát ale nikdo na světě neuznává. A to ani Rusko, které zemi výrazně podporuje a už třicet let pomáhá militarizovat vzdělávání dětí. A to nejen ve školách, ale i v mimoškolních aktivitách a volném čase.

Místo internátu kasárna

Do takzvaných „vojensko-vlasteneckých“ aktivit je podle zprávy moldavské agentury zapojená síť škol, bezpečnostních složek i různých mládežnických spolků. Podněsterská vláda na tyto aktivity posílá každoročně větší a větší rozpočty. Letos do nich investovala více než milion lei. S kofinancováním pomáhá Rusko.

Militarizace zasahuje hlavně sirotky a jedince, kteří mají jen podněsterské doklady. Ti nemají přístup ke školám s výukou v moldavštině ani dalším právům. Tyhle děti často končí v internátech, které jsou přímo napojené na polovojenské skupiny a ruské síly v regionu.

Armáda jako cesta

Děti v těchto zařízeních žijí izolovaně, nosí vojenské uniformy, mají přísný režim a pravidelně absolvují vojenské výcvikové kempy vedené veterány války o Podněstří z roku 1992. Podle politické analytičky Mihaely Serpi, která se na Podněstří specializuje, je třicet let militarizace místního vzdělávání obrovským problémem. Ohrožuje to práva dětí, komplikuje budoucí integraci Moldavska a znamená vážné bezpečnostní riziko do budoucna.

Pro Bold News neutěšenou situaci dětí a dospívajících v Podněstří popsal i Nicolaie Russu, moldavský konzultant jednoho z místních ministerstev. “To, co se děje v Podněstří, je šílené. Pravidelně to monitorujeme a nejhorší na tom mi přijde, že ti mladí tam do té armády jdou i dobrovolně, jelikož jim nabízí nejlepší platové podmínky," říká Nicolai.

"S podněsterským pasem zkrátka nemají moc možností,” dodává pro Bold News s tím, že většinu aktivit pomáhá financovat Rusko, protože samotné Podněstří na tom je ekonomicky dost bídně.