Pirátský poslanec Jakub Michálek se stal obětí stranického referenda. Končí v širším vedení strany.
Následně se rozhodl vzdát i pozice předsedy poslaneckého klubu. Ve sněmovně i ve straně ale zůstává. Hlasování je důsledkem dlouhodobých sporů u Pirátů, a to nejen o Michálkův styl řízení a komunikace.
Piráti opět hlasovali o Michálkovi. Ten končí ve vedení strany
Pirátská vnitrostranická demokracie má další oběť. Dlouhodobé spory se svými spolustraníky v pondělí definitivně neustál předseda poslanců Jakub Michálek. Piráti si ve vnitrostranickém referendu odhlasovali jeho konec v širším vedení strany. Michálek se následně také vzdal pozice předsedy pirátského poslaneckého klubu. Ze strany ani sněmovny ale neodchází.
Konec kvůli nedemokratickým metodám?
Michálkovo odvolání prošlo relativně těsně. Pro bylo 353, proti 323 Pirátů. Oficiálním důvodem k vyvolání hlasování měl být Michálkův návrh na úpravu organizace strany, díky kterému by posílilo její vedení. Podle nespokojené části strany vedené Daliborem Záhorou používal Michálek metody neslučitelné s demokratickou stranou dlouhodobě.
Výrazná, ale i kontroverzní tvář
Michálek dlouhodobě patří mezi nejvýznamnější, ale také nejkontroverznější pirátské politiky. Kvůli svému stylu řízení byl v minulosti například obviňován z bossingu, z nedostatku empatie a sociální inteligence. Ideově patří k pragmatičtějšímu proudu uvnitř strany, který bojuje s tvrdým jádrem požadujícím co největší otevřenost, demokracii a vliv členské základny. Pragmatická část, díky které jsou Piráti ve vládě, pravidelně ve vnitrostranických referendech vítězí, o to větším překvapením je nynější výsledek hlasování.
Nekončím. Já jedu dál…
V politice Michálek nekončí, z pozice řadového poslance chce podle svých slov svou pozornost zaměřit na antikorupční zákony. Minimálně na nějakou dobu ale končí se snahou změnit fungování Pirátské strany, tento úkol je podle něj už nyní na jiných členech.