Kdo se pustí do boje za reinkarnaci Pirátské strany

zdroj: Midjourney.com a Canva.com

O Ivanu Bartošovi si můžete myslet mnoho věcí, ale alespoň víte, kdo to je a jak vypadá. Můžete to samé ale říct i o aktuálních kandidátech na předsedu Pirátů? Na velice složitou misi se přihlásilo šest kandidátů. Reálnou šanci uspět by ale měli mít pouze tři.

Jedno je jisté, nebude jim co závidět. Strana přišla o místa ve vládě, Jana Lipavského a podle průzkumu Kantaru mezi červnem a říjnem také minimálně o 4 % voličů. Postavit se k takto problematickému kormidlu chce tedy kuráž.

Šest kandidátů, tři favorité

Nový předseda či předsedkyně Pirátů se vydá na prakticky sebevražednou misi. Do sněmovních voleb povede stranu, která má za sebou odchod z vlády, pokles preferencí i několik volebních neúspěchů.

Není tedy překvapivé, že se do toho některým těžkým vahám nechtělo. Na pozici předsedy Pirátů kandiduje nakonec šest kandidátů, někdy jste ale slyšeli asi jenom o třech z nich.

Příliš mnoho “bývalých”

Mezi jasné favority patří bývalý primátor Prahy Zdeněk Hřib, bývalý pražský senátor Lukáš Wagenknecht a senátorka Adéla Šípová. Nejvíce nominací dostal právě Wagenknecht, který byl jako kandidát na předsedu Pirátů dlouho osamělý.

Až to vypadalo, že pohodlně zvítězí. Na šéfa strany už neúspěšně kandidoval v roce 2022, tehdy ho porazil Ivan Bartoš. Bývalý senátor by mohl být umírněnou variantou, sráží ho ale fakt, že se mu letos nepodařilo obhájit mandát.

Šípová chce překvapit

Senátní mandát ovšem stále má Adéla Šípová. Čerstvá členka strany se stala kometou senátních voleb v roce 2020, její výhru nad zkušeným matadorem Petrem Bendlem z ODS tehdy předpovídal jen málokdo.

Na rozdíl od bývalého senátora či třeba primátora se u ní nemusí užívat slovíčka “bývalý”. Je aktivní na sociálních sítích, autentická v pirátské politice a neušpinila si ruce aktivní účastí ve vládě. A příjemným bonusem pro ni samozřejmě může být, že je v souboji jedinou ženou.

Hřibík do rakve?

Před její nominací byl favoritem také bývalý primátor Prahy Zdeněk Hřib, který je momentálně náměstkem pražského primátora pro dopravu. Také se jedná o relativně výraznou a aktivně komunikující osobnost s historickým volebním úspěchem.

Na rozdíl od Šípové ale Hřib stihl za své působení v politice naštvat mnoho lidí ve straně i mimo ni. Jeho osobitý a často také arogantní styl může narazit na nepochopení a odmítnutí. Dost problémů přitom musí řešit v pražském dopravním podniku a i na magistrátu je kvůli korupční kauze jako předseda dozorčí rady této největší městské firmy oslaben.

Slabší trojka

Kandidují také bývalý místostarosta Prahy 3 Štěpán Štrébl, končící náměstek libereckého hejtmana Zbyněk Miklík a bývalý ostravský radní David Witosz. Nepředpokládá se ale, že by při volbě sehráli nějak významnou roli.

Na rozdíl od některých předních tváří strany na sebe ale aspoň chtějí vzít odpovědnost, kandidovat na předsedkyni naopak odmítla europoslankyně Markéta Gregorová i místopředsedkyně Sněmovny Olga Richterová.

Bude to šok?

O novém předsedovi se rozhodne 9. listopadu na celostátním fóru strany v Praze. Předsednictvo Pirátů volí a odvolává celostátní fórum, které sami Piráti označují za nejvyšší orgán strany. Účastnit se ho může každý člen strany, míra demokracie je tak u Pirátů opravdu vysoká.

A to může přinést překvapivé výsledky, které bychom u jiných stran naopak nečekali. Piráti už ale párkrát ukázali, že umějí šokovat. Někdy i sami sebe.