Česká republika slaví 106 let od vzniku samostatného československého státu. Vděčí za něj nejen odvážným domácím osobnostem, ale také příznivému vývoji v zahraničí. Obrovskou roli v rozhodnutí o vytvoření Československa sehrál třeba americký prezident Woodrow Wilson.
Tento významný den naší historie si každý rok připomínáme jako státní svátek, během kterého jsou veřejnosti otevřeny klíčové instituce našeho státu, jako je sněmovna nebo Senát. A tradičně dojde i na předání státních vyznamenání.
Sto šest let od vzniku
Samostatný československý stát byl jako jedna z nástupnických zemí Rakouska-Uherska vyhlášen 28. října 1918. Tento den si každý rok připomínáme jako Den vzniku samostatného státu.
Většina lidí si ho automaticky spojuje především s prvním československým prezidentem Tomášem Garriguem Masarykem, zapomínat bychom ale neměli ani na takzvané muže 28. října, tedy Aloise Rašína, Františka Soukupa, Jiřího Stříbrného, Antonína Švehlu a Vavra Šrobára.
Tvrdě vybojovaný stát
Za vytvoření samostatného státu se už během první světové války bojovalo doma i v zahraničí. A to i doslova. Bez československých legií na západní a východní frontě během 1. světové války by Československo vznikalo jen těžko.
🟦Na státní svátek 28. října 2024, kdy si připomínáme Den vzniku samostatného československého státu, se letos podruhé a naposledy uskuteční den otevřených dveří v sídle vlády České republiky.
— Úřad vlády ČR (@strakovka) October 24, 2024
🟥Prohlídková trasa s výkladem zkušených průvodců začíná ve vstupní hale Strakovy… pic.twitter.com/wihp0qw56r
Vyhlášení samostatného tedy předcházela těžká práce českých politiků, diplomatů, legionářů a často i obyčejných lidí. Měli jsme také štěstí na vývoj ve světě, ale třeba i na smýšlení amerického prezidenta Woodrowa Wilsona.
Proč americký prezident?
Woodrow Wilson, po němž bylo později pojmenováno pražské hlavní nádraží, prosazoval zásadu na sebeurčení evropských národů a právo na vznik etnických státních hranic nezávisle na výsledcích první světové války.
Bez něj by sen Čechů a Slováků o vlastním státu možná nikdy nebyl naplněn. Wilson je tak zřejmě populárnější u nás než v samotné Americe. Patřil mezi idealisty, příznivce přesunu klíčových pravomocí na mezinárodní organizace i zastánce mírnějšího přístupu k poraženým státům po první světové válce.
Využít příležitosti
Wilsonův podíl na vzniku samostatného Československa je zásadní. My si ale logicky připomínáme především již zmíněné domácí hrdiny. Muži 28. října využili momentu překvapení, když tehdejší Rakousko-Uhersko prostřednictvím Andrássyho nóty naznačilo ochotu vyjednávat o míru.
Nečekali tedy ani na úplný konec války, do práce se pustili okamžitě. Češi a Slováci hned začali přebírat kontrolu nad důležitými institucemi a zbytek je už historie.
Kde se bude slavit
V pondělí 28. října si můžete jeden z nejvýznamnějších státních svátků připomenout například návštěvou některé z klíčových státních institucí. Otevřeny jsou každý rok dveře sněmovny, Senátu, Úřadu vlády ČR či ministerstva školství.
Oficiální oslavy, přehlídky a pietní akce se pak uskuteční v Lánech, v Praze u Národního památníku na Vítkově i u pomníku T. G. Masaryka na Hradčanském náměstí.
Kromě Prahy ale samozřejmě probíhají připomínkové akce i v dalších městech po celé České republice. Slavnostní den bude zakončen večerem na Pražském hradě, kde prezident Petr Pavel udělí při příležitosti výročí založení republiky státní vyznamenání.