Vánoce vnímá velká část populace jako svátky radosti a rodinného sbližování. Čím dál víc lidí však na přelomu roku pociťuje také samotu. Překvapením může být nové zjištění americké platformy Azar, podle které velkou část těchto lidí tvoří zástupci generace Z.
Osamoceně se během svátků cítí více než tři čtvrtiny mladých. Co všechno se dá dělat pro to, aby se osamoceně necítili?
Mladí a nejosamělejší
Dospělí lidé mladší 30 let se podle amerického magazínu Cover Media v období na přelomu roku cítí osaměleji než kterákoli jiná věková skupina.
Vyplývá to z nového výzkumu americké platformy Azar, podle kterého pociťuje během svátků samotu až 77 procent mladých lidí. Pro srovnání, ve věkové kategorii 60+ je to navzdory zažitým představám „pouze“ 47 procent lidí.
Bez domova a bez přátel
Mezi nejčastější důvody pocitu osamění respondenti zmiňovali zejména velkou vzdálenost mezi místem, kde pobývají, a bydlištěm svých rodičů (14 procent). Pětina dotázaných také uvedla, že nemá během Vánoc možnost odjet za svými příbuznými.
Gen Z even lonelier than pensioners during Christmas period, survey sayshttps://t.co/OFArwsTqkm pic.twitter.com/wxw3cO4CPL
— The Mirror (@DailyMirror) December 13, 2024
Dalších 27 procent mladých respondentů prohlásilo, že okolo sebe nemají dostatečnou síť přátel. Stejný počet dotázaných připouští potíže s chozením do společnosti. Mladí lidé mají v předvánočním období také obavy z tlaků na to, aby se účastnili vánočních večírků.
Co se s tím dá dělat?
Výzkumu se zúčastnily celkem dva tisíce mladých dospělých. Přestože je generace Z samotou ohrožena nejvíce, podle statistik je také nejaktivnější v hledání řešení. Z výzkumu Azaru vyplynulo, že až 79 procent mladých podniká aktivní kroky k tomu, aby se cítili méně osamělí.
Asi třetina z nich začala v zimních měsících chodit do posilovny, přibližně stejný počet dotázaných si ve svém programu vyčlenil čas na společenské aktivity. Dalších 19 procent pak pocit osamocení řeší koupí domácího mazlíčka, který jim v jejich domovech dělá společnost.
Více než polovině respondentů pak v boji se samotou pomáhá získávání nových online kontaktů, a to hlavně ve formě videochatu. Jeden z pěti dotázaných snižuje svůj pocit izolace pomocí smysluplných rozhovorů na online platformách.
Pomůže aplikace?
Videochatovací platforma Azar, která stojí za zmíněným výzkumem, nedávno spustila novou funkci s názvem Azar Badge, jejímž cílem je pomoci mladým lidem bojovat s pocitem osamění. Novinka umožňuje každému, aby se setkával s novými lidmi z celého světa v mobilní aplikaci prostřednictvím pouhého klepnutí. Její algoritmus přitom nabízí autentická spojení na základě společných zájmů v bezpečném prostředí.
Pocit osamění je v postpandemické době hojně zmiňován napříč všemi generacemi. Jeho příčinami jsou ale zejména u mladé generace kromě lockdownů v době covidové pandemie také současné globální výzvy, jako je klimatická krize nebo nejistá geopolitická situace.