Až 90 000 vojáků NATO a Švédska se zapojí do cvičení Severoatlantické aliance. Ladit se bude společná kolektivní obrana. Jde také o vzkaz, který má nepřátelům ukázat jednotu a akceschopnost NATO.
Němečtí vojenští experti zároveň mluví o horizontu pěti až osmi let do chvíle, kdy by Rusko mohlo napadnout nějakou členskou zemi NATO.
They are trying to get everyone scared Russia is going to invade Europe? Overblown fear mongering?
— Wall Street Silver (@WallStreetSilv) January 20, 2024
NATO admiral Rob Bauer tells civilians "prepare for conflict"
"You need to have water"
"You need to have a radio on batteries and flashlight to make sure you can survive the… pic.twitter.com/DZRmWFDyx9
Největší cvičení NATO od konce studené války začne už v týdnu od 22. ledna a bude trvat až do května. Zúčastní se ho 90 tisíc vojáků, a to včetně těch českých. Ti se do něj zapojí v březnu, kdy se manévry NATO částečně přesunou i na české území.
Největší od pádu železné opony
Cvičení ponese název Steadfast Defender, v překladu tedy Nezlomný obránce. Proč právě teď a proč v takovém rozsahu? Vojenští experti mluví o nebezpečí z Ruska.
Německý ministr obrany Boris Pistorius se bezprostředního napadení Ruskem neobává. Evropské partnery ale vyzývá k přípravě na možný konflikt. I Německo by podle něj mělo upravit podmínky branné povinnosti a rozšířit možnosti pro vstup do armády.
Podle deníku Bild má Německo připraveno tajný krizový scénář, podle kterého by napětí mezi Ruskem a NATO mělo v létě 2025 vyvrcholit bezprostřední hrozbou války.
Je na řadě Pobaltí a Polsko?
O eskalaci napětí svědčí i zprávy z Pobaltí a Polska. Rusko má stát za širokými výpadky signálu GPS v těchto zemích, mohlo by se jednat o prohloubení hybridní války, kterou proti nim Rusko dlouhodobě vede.
Tyto výpadky potvrzují předpovědi německých expertů, ruská agrese by podle nich měla po Ukrajině následovat právě do Pobaltí a Polska.
Lavrov: NATO a USA nám nenaslouchají
A co na tato obvinění říká Rusko? Protestuje proti dalšímu cvičení NATO, s USA pak odmítá jednat o jaderných zbraních. Argumentuje pokračující pomocí, která z Washingtonu směřuje do Kyjeva.
Ukrajinu přitom ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov přirovnal k Afghánistánu, Rusko prý nemůže být poraženo. NATO a USA podle něj nechtějí urovnat konflikt na Ukrajině a nenaslouchají ruským obavám.
Jako v Afghánistánu? Radši nemluvit
Jak to Lavrov s Afghánistánem myslel? USA se z něj stáhly v roce 2021. Ani sovětské angažmá tam ale neskončilo slavně. Pro Sovětský svaz bylo materiálně i finančně extrémně náročné, poškodilo navíc sovětskou mezinárodní reputaci.
Ani na Ukrajině se Rusku dva roky od vypuknutí konfliktu nijak zvlášť nedaří. Cvičení NATO vztahy jistě nezlepší, je ale varováním před dalšími případnými ruskými expanzivními plány.