V jaké kondici jsou české děti a dospívající?

zdroj: Midjourney.com a Canva.com

Sportování v životech dětí nahrazuje hraní počítačových her a používání sociálních sítí. Odborníci varují před narůstajícím nezájmem českých dětí o sport, zájem o počítačové hry naopak narůstá.

Doba odhození školní tašky do pokoje a naběhnutí na nejbližší hřiště je pro české děti zřejmě opravdu definitivně pryč. Sdružení sportovních svazů přišlo nedávno s alarmujícími daty. Až 37 % dětí ve věku 3 až 15 let vůbec nesportuje. O sport pak nemá zájem celých 60 % dětí. Jaká aktivita tedy u dětí sportování nahrazuje? Bohužel často hraní počítačových her a používání sociálních sítí. A to se podle odborníků logicky negativně projevuje na jejich fyzickém i psychickém stavu.

Proč se těší na víkend?

Příliš pozitivně pro české děti nedopadla ani Zpráva o digitálních závislostech v České republice 2024. Ta označuje denní hraní počítačových her déle než čtyři hodiny za rizikové. A rizikově v Česku hraje na počítači až čtvrtina dětí ve věku 11 až 15 let. Hraní počítačových her se  více věnují mladí chlapci, oproti dívkám je jejich počet v kategorii rizikově hrajících dvakrát až třikrát vyšší. Překvapivé pak není, že děti tráví u počítače během týdne více času o víkendech.

A pak jsou tu sociální sítě

O závislosti na hraní počítačových her lze v Česku mluvit u pěti až devíti procent dětí a pěti až třinácti procent dospívajících. Mladou generaci na telefonech a počítačích ale samozřejmě nedrží jenom počítačové hry, ještě větším problémem jsou zřejmě sociální sítě. V kategorii problematických uživatelů sociálních sítí je až 34 procent studentů ve věku 15 až 16 let a pět až třináct procent dětí. Pomalu ale jistě nám tak dorůstá generace, která je zvyklá ztrácet čas na sociálních sítí prakticky od malička.

Dopady na fyzičku i psychiku

Dopady absence sportu v životech mladé generace jsou jasné. V kombinaci s příliš velkým časem stráveným u počítače a telefonu odborníci mluví o zhoršení psychického i fyzického stavu. Místo práce na vlastní kondici a zdraví se mladí uchylují do nereálného světa. Zanedbávají tak základní věci, jako je spánek, správná životospráva či čas s rodinou a přáteli. S neustálým rozvojem technologií to navíc nevypadá, že by se tento negativní trend měl v blízké budoucnosti nějak zvrátit.