Američtí magnáti se často chlubí tím, že svůj byznys vybudovali vlastními silami. Velká část z nich by však dnes pravděpodobně nebyla na svých místech bez výrazné podpory ze strany rodičů. I rodiče ale často poskytují kapitál, který pak později chtějí zpátky i s úrokem.
Výjimkou v této praxi rodičovských půjček nejsou ani ta nejvýznamnější světová jména jako Elon Musk, Jeff Bezos, Donald Trump či Kim Kardashian.
V hlavní roli rodiče
V celých Spojených státech žije víc než osm stovek dolarových miliardářů. Mezi jejich životopisy často najdeme příběhy o tom, jak se ke svému bohatství dostali vlastními silami a celý svůj byznys vybudovali od nuly.
Mnoho nositelů známých jmen by však zřejmě dnes podle magazínu americké burzy Nasdaq nebylo na svých místech bez toho, aniž by se jim v začátcích nedostalo finanční podpory ze strany rodičů.
Amazon by nevznikl
Jedním z příkladů je americký podnikatel Jeff Bezos, který stál ještě donedávna v čele žebříčku nejbohatších lidí na světě. Majitel Amazonu o sobě rád mluví jako o „self-made miliardáři“, skutečnost je ale jinde.
Buffett wasn't born a billionaire.
— Riccardo (@Ric_RTP) April 1, 2025
At 11, he bought his first stock (3 shares of Cities Service Preferred at $38 each). By 13, he was running small businesses.
But his real education came under Benjamin Graham, the father of value investing.
And this would shape everything: pic.twitter.com/WYU4xj3thW
V roce 1995 mu totiž rodiče poskytli půjčku ve výši 250 tisíc dolarů, bez níž by si nemohl dovolit svůj byznys s knihami rozjet. Jednalo se přitom o velmi riskantní investici, neboť odvětví internetových obchodů tehdy teprve začínalo. Půjčka se nakonec vyplatila. Výnos rodičů činil 30 miliard dolarů.
Jak Elon k úspěchu přišel
Elon Musk je aktuálně nejbohatším člověkem planety. Majetek majitele společností Tesla a Space X činí asi 195 miliard dolarů. Jeho prvním byznysovým počinem byla softwarová společnost Zip2, kterou částečně financovala jeho rodina. Otec dal na startup podle magazínu Forbes 28 tisíc dolarů.
Musk dodnes tvrdí, že mu rodiče na podnikání poskytli jen zlomek z počátečního vkladu ve výši 200 tisíc dolarů. Faktem však je, že na počátku jeho byznysu sehráli důležitou roli. Firmu Zip2 Musk nakonec v roce 1998 prodal za 300 miliard společnosti Compaq.
Nike z kufru auta
A bez pomoci rodičů by dnes pravděpodobně nebyl na svém místě ani zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg. Jednu z nejpopulárnějších sociálních sítí světa mu pomohli založit díky půjčce ve výši 100 tisíc dolarů, čímž ve výsledku přispěli k zásadní proměně podoby mezilidské komunikce.
Stejným způsobem startoval také Phil Knight, zakladatel značky Nike. Ten se svým podnikáním začínal už v 60. letech, kdy lidem prodával běžecké boty z kufru svého auta. Tehdy mohl své podnikání rozjet díky finanční injekci ze strany otce. Dnes je Nike jednou z nejhodnotnějších značek na světě.
Pohádky Donalda Trumpa
Výjimkou mezi dolarovými miliardáři není ani současný šéf Bílého domu Donald Trump, který dodnes tvrdí, že mu jeho otec Fred v začátcích poskytl „pouhý“ milion dolarů. Podle novinářů z deníku The New York Times však tato částka byla přibližně šedesátkrát vyšší.
Svým podnikatelským umem se často ráda chlubí také americká modelka a hvězda reality Kim Kardashian, jejíž jmění dosahuje miliard dolarů. Důležitou roli v jejím podnikání sehrál otec Robert Kardashian, jenž po sobě zanechal stomilionové dědictví, které jí poskytlo jistotu k vybudování vlastní značky.