Najde AI mimozemšťany? Vědci už ji zapojili

zdroj: Gencraft.com

Je objev mimozemského života na spadnutí? Lidstvo nikdy v minulosti nemělo takovou příležitost objevit život na vzdálených planetách, jako je tomu právě nyní v době umělé inteligence.

Díky ní bude brzy možné zkoumat násobně více zachycených dat a skenovat miliony hvězd i stovky galaxií. Podle vědců je průlom v podobě objevu mimozemské inteligence na dosah.

Jak inteligence hledá inteligenci

Vědci se už padesát let snaží vyčíst z vesmírných rádiových signálů, zda mimo Zemi existuje inteligentní život. Zatím marně. Pokud se jim ovšem něco takového podaří, změní to podle BBC celé lidstvo.

Právě nyní je věda tomuto cíli blíž než kdy předtím. A to díky umělé inteligenci (AI), která nemá problém vypočítat a analyzovat miliony a miliardy kombinací.

Už žádné marné hledání

Jen v naší galaxii je 10 až 50 miliard potenciálně obyvatelných světů, což dost ztěžuje hon za mimozemským životem.

"Hledáme něco, co je pravděpodobně mimořádně vzácné a také může být velmi obtížné najít,” konstatuje Bill Diamond, výkonný ředitel americké výzkumné organizace Seti Institute, která stopy po mimozemské inteligenci aktivně hledá. Ovšem schopnost umělé inteligence zpracovávat masivní soubory dat a odhalovat anomálie vynahrazuje desítky let marného hledání.

Mnohanásobně výkonnější

Seti buduje paralelní softwarový systém na principu AI pro hlavní zařízení observatoře v Novém Mexiku. Ta disponuje 28 obřími parabolickými anténami o průměru 25 metrů rozmístěných po pouštní pláni.

Umělá inteligence bude schopna zpracovat každou částečku dat, které tyto satelity zachytí. Jde mimochodem přibližně o dva terabajty za sekundu. Což je enormní posun. Pro srovnání, dnes mají ty nejmodernější a nejvýkonnější notebooky celkové úložiště o velikosti jeden terabajt.

Co když komunikují jinak?

AI se rovněž dokáže zaměřit i na nové typy rádiových signálů z mimozemských zdrojů. Seti Institute podle Billa Diamonda tradičně hledal úzkopásmové signály podobné těm, které dnes používá lidstvo.

"Vždycky tu ale byla otázka, co když existuje mimozemská pokročilá technologie, která používá širokopásmové rádio?"

Čím víc dat, tím jsme blíž

Seti Institute také spolupracuje na projektu Breakthrough Listen, který podrobně skenuje milion hvězd a přes sto galaxií, v nichž hledá důkazy mimozemského života. I v tom pomáhá umělá inteligence.

Na podobném projektu jako Seti pracují i na Torontské univerzitě, kde díky AI dokážou už rozlišovat mezi možnými skutečnými signály od mimozemšťanů a rušením. S tím, jak se shromažďuje a analyzuje stále více dat, tak se šance na odhalení mimozemského života, pokud tedy existuje, každopádně neustále zvyšují.