Mladí neví, jakou práci si vybrat. A rodiče jim neporadí

zdroj: Freepik

Devadesát procent příslušníků generace Z nemá jasno v tom, jaké profesi se chtějí v životě věnovat. Pro rady proto obvykle chodí za svými rodiči. Tvrdí to nový průzkum americké poradenské společnosti Gallup, o kterém informoval magazín Timei. Podle autorů studie je to však zároveň problém.

Rodiče totiž často netuší, jaké pracovní možnosti v moderním světě existují, neboť ve svém mládí měli obvykle pouze dvě možnosti: Buď šli na vysokou, nebo začali rovnou pracovat.

Spektrum možností je přitom dnes mnohem širší. V dnešní době totiž existuje mnoho alternativních možností, díky nimž se dá práce a studium kombinovat. Mnohem širší je také nabídka možností rekvalifikace v pozdějším věku.

Věří i učitelům

Druhou největší důvěru mladých mají při výběru zaměstnání učitelé. Těm důvěřuje až 54 procent dotázaných. Velmi málo teenagerů naopak v tomto ohledu věří sociálním sítím. Největší problémy s rozhodováním o své budoucnosti mají přitom mladí lidé z rodin s nízkými příjmy nebo ti, jejichž rodiče nikdy vysokou školu nenavštěvovali.

Zmatení přitom v současném světě nejsou jen rodiče, ale také například školní kariérní poradci. Jedná se přitom o osoby, které by s rozhodováním o budoucnosti měli studentům z logiky věci pomáhat.

Co s tím?

Autoři průzkumu mladým lidem doporučili několik řešení. Jedním z nich je se svými rodiči mluvit průběžně a hledat společně souvislost mezi tím, co je baví, a co by chtěli v životě dělat.

Pomoci by podle odborníků mohly i samotné školy či stát. Řešením je totiž rozšíření kariérního poradenství do prostředí rodin. A připojit by se měli i zaměstnavatelé, například formou stáží, učňovských programů nebo aktivní spolupráce se školami. Čím více informací studenti dostanou o skutečných pracovních možnostech, tím snazší pro ně bude rozhodování.