Jak je na tom česká společnost s podporou žen? Nic moc. Výraznou podporu si ostatně nevyjadřují ani samotné ženy. K větší podpoře postavení žen ve společnosti se podle očekávání hlásí především úspěšné, mladé a vystudované ženy.
Za feministku či feministu se označuje 17 % české společnosti. U velké části Čechů ale stále převažuje tradiční rozdělení rolí, a to jak v domácnosti, tak i ve společnosti. A třeba takové vnímání prezidentky či premiérky v čele státu je v Česku stále dost skeptické.
K ženám jsme nemastní neslaní
Na 8. březen připadá Mezinárodní den žen. Sociální sítě politiků bývají v toto datum plné vysmátých a blahopřejících statusů všem ženám. Každý si najednou uvědomí, jak moc podporuje ženy.
Přeji úžasný den všem dívkám, slečnám, paním, prostě všem našim ženám. Jsme moc rádi, že vás máme. Že jste pro nás oporou i motorem. Že nás děláte šťastnými. Děkuji, že jste a že to s námi vydržíte😎🌹
— Andrej Babiš (@AndrejBabis) March 8, 2024
Tvrdá data nám ale říkají něco jiného. Podle Indexu Femina od institutu Solvo je česká společnost v podpoře žen průměrná. V hodnocení jsme z celkových 100 bodů získali pouze 53. A to není hodně.
Ženy o trochu lepší než muži
Index hodnotí několik klíčových parametrů, jako je postavení na trhu práce, obsazení vedoucích pozic či rozdělení rolí v domácnosti a péči o děti. Nepřekvapí, že si více bodů podpory průměrně připsaly ženy (56) než muži (48).
Zajímavé je, že ženy nenacházejí v Česku ve výše zmíněných parametrech ani u žen. Nejvíce bodů podpory českým ženám připisují mladé, vzdělané dívky a úspěšné manažerky působící na vysokých postech
Je tu až 17 % feministů
K podpoře feminismu se přímo přihlásilo 17 % dotazovaných. Není překvapením, že se jedná především o ženy a mladé lidi. Zejména pro tradiční konzervativce je feminismus prakticky sprosté slovo a nebezpečná ideologie.
To dokazuje i zjištění, že si s ním tři čtvrtiny mužů a víc než polovina žen spojuje určitou agresivitu. Organizace sdružující feministky a feministy tak před sebou stále mají mnoho práce.
Ani prezidentka ani premiérka
Některé otázky byly také zaměřeny na vnímání role žen a mužů ve společnosti a domácnosti. Podle poloviny dotázaných je žehlení, vaření, uklízení a praní doménou žen. Opět platí, že jsou mladí lidé progresivnější než starší generace.
Překážky stále panují i v otázce politiky. Přes čtyřicet procent žen a třetina mužů považuje za neobvyké mít ženu v prezidentské či premiérské funkci. Nemůžeme se tak divit, že Česká republika zatím žádnou premiérku ani prezidentku neměla.