Egypt není jen zemí pyramid a nablýskaných hotelových přímořských resortů. Ve skutečnosti severoafrickou zemí zmítá mohutná ekonomická krize, jejíž dopady ještě umocňuje rozhazovačná povaha tamního prezidenta Abd al-Fattáha Sísího.
Zatímco běžní lidé nemají ani na maso, Sísí staví z veřejných peněz novou moderní metropoli, dálnice napříč zemí či vysokorychlostní tratě. Pořádal i opulentní summit pro mláděž. Jeho další ročník už ale kvůli nerentabilitě zřejmě nebude.
Naleštěná bída
I letos bude Egypt cílovou destinací tisíců Čechů, kteří do této severoafrické země vyrazí trávit letní dovolenou. Za zdmi dovolenkových resortů se však skrývá svět plný bídy.
Země se několik let potýká s ekonomickou krizí, kvůli které má život běžných Egypťanů k pohodlí daleko. Hlavu si s tím však příliš neláme tamní hlava státu, prezident Abd al-Fattáh Sísí. Ten financuje projekty, nad jejichž smyslem zůstává rozum stát.
Nové hlavní město?
Asi nejaktuálnějším příkladem Sísího rozhazovačnosti je projekt nového hlavního města s názvem Nová Káhira. Ta vyrůstá několik desítek kilometrů východně od současné metropole.
Město se má podle CNN stát novým sídlem státních institucí, ale také důkazem ekonomického rozvoje země. Projekt, jehož cena se má pohybovat okolo 58 miliard dolarů, je zamýšlen jako ekologické centrum, které má ke svému provozu využívat nejmodernější technologie.
Bydlení pro bohaté
Výstavba nové metropole je rozdělena do několik etap. Část čtvrtí už stojí, kompletně hotovo má být do roku 2030. Vláda výstavbu obhajuje tím, že je "stará" Káhira přelidněná a příliš znečištěná. Je pravda, že Káhira se vyznačuje jednou z nejvyšších hustot zalidnění na světě.
Nová Káhira se však od jiných světových metropolí značně liší. Jedním z rozdílů je způsob, jakým vzniká. Staví se totiž uprostřed pouště. Město bude také pravděpodobně sloužit především prominentním vrstvám obyvatel, není totiž příliš pravděpodobné, že by si chudí Egypťané mohli bydlení v přepychových mrakodrapech dovolit.
„Nové město jistě zaujme nadnárodní firmy a bude zdrojem zahraničního kapitálu i mezinárodních partnerství. Nicméně pokud jde o ekonomické přínosy země, téměř jistě pomůže jen velmi, velmi malé části populace,“ uvedl pro stanici CNN britský historik a odborník na egyptské dějiny Nicholas Simcik Arese.
Nemají ani na maso
Proměnou však aktuálně prochází také samotná Káhira, v níž během posledních let vyrostlo mnoho moderních budov. Podle zpravodaje Českého rozhlasu na Blízkém východě Štěpána Macháčka však takový rozvoj absolutně neodpovídá reálné ekonomické situaci běžných Egypťanů.
„Mnozí se ptají, kde na to stát vlastně bere. Na první pohled to totiž vypadá, že ekonomika vzkvétá, ale když se pak bavíte s obyčejnými lidmi, zjistíte, že jejich osobní zkušenost je úplně jiná, protože na ně doléhá obrovská inflace a drahota,“ vysvětlil Macháček před časem současnou situaci pro server iRozhlas.cz s tím, že mnozí obyvatelé země v posledních letech kvůli nedostatku financí omezili například konzumaci masa.
Obří dálnice i rychlovlaky
Kromě městské výstavby však egyptská vláda hojně investuje i do jiných megalomanských projektů. Podle magazínu časopisu Hrot mezi ně patří i výstavba obří dálnice, která povede podél severního pobřeží k hranicím s Libyí. Také v jejím okolí má v příštích letech vyrůst množství hotelů a rezidencí.
Velkolepé plány zahrnují také výstavbu vysokorychlostní železnice, která má spojit Káhiru s Rudým mořem, či rozšíření Suezského kanálu, jenž má zásadní význam pro mezinárodní lodní dopravu mezi Asií a Evropou.
Propaganda pro mladé?
Egyptská vláda se snaží odvrátit pozornost od žalostného ekonomického stavu země ještě různými jinými způsoby. Sloužila jí k tomu i každoroční akce s názvem World Youth Forum, která se od roku 2017 pravidelně konala v přímořském letovisku Šarm aš-Šajch.
Podle pořadatelů bylo cílem fóra poskytovat "prostor pro dialog mladým lidem z celého světa". Ve skutečnosti však na akci dostávali prostor spíš starší řečníci a mládež mívala pouze minimální možnost se do programu zapojit. Cílem tedy bylo hlavně zlepšit obraz Egypta v zahraničí. World Youth Forum však v zemi čelilo kritice kvůli jeho vysoké finanční náročnosti. Jeho poslední ročník se konal v roce 2023. A zatím nic nenasvědčuje tomu, že by mělo na rozdíl od jiných megalomanských projektů pokračovat.