Sejdou se poslanci ANO, Starostů i Pirátů v Renew?

zdroj: Evropský parlament

Ještě se ani neodvolilo a už se vede zákulisní boj o umístění ve frakcích. Řeč je samozřejmě o Evropském parlamentu. Zájem je především o liberální frakci Renew, kterou Starostům a Pirátům svou přítomností blokuje hnutí ANO.

Z liberální frakce nechce odejít ani přes svůj příklon ke konzervatismu. Spekuluje se také o možném přesunu europoslanců ODS od konzervativců k lidovcům, to ale zřejmě není na pořadu dne.

Začíná boj o frakce v europarlamentu

Noví čeští europoslanci ještě ani nejsou zvolení, jednání o jejich budoucích frakcích se ale už naplno rozjíždí. Hned několik českých stran a hnutí by rádo směřovalo do evropské liberální frakce Renew.

Řeč je o Starostech i o Pirátech. Kvůli domácí politice ale nechtějí být ve stejné frakci jako ANO. Renew sice z Babišových europoslanců nadšená není, ale nechce je vyměnit za malý počet nových europoslanců z jiné české strany.

Lidovci a socialisté zatím dominují

Momentálně je v Evropském parlamentu nejsilnější frakce evropských lidovců EPP. Do té chtějí opět zamířit europoslanci zvolení za TOP 09 a KDU-ČSL. Spekuluje se, že by z konzervativnější ECR do EPP mohli přestoupit také europoslanci ODS.

Vzhledem k očekávaným zvoleným jménům (v čele se Sašou Vondrou) za ODS ale přesun není pravděpodobný. Druhá nejsilnější evropská frakce je socialistická, do té by chtěli směřovat europoslanci za SOCDEM. Pokud tedy po volbách nějací budou.

Kdo všechno chce do Renew?

Třetí nejsilnější frakcí je už pak Renew, které dominují francouzští europoslanci od Emmanuela Macrona. V této liberální frakci by pozorný pozorovatel české politické scény europoslance za hnutí ANO zřejmě nečekal. Lídryně evropské kandidátky Klára Dostálová zdůrazňuje, že v rámci liberální frakce patří ANO k jejímu konzervativnímu křídlu.

Těžko ale říct, zda něco jako “konzervativní křídlo” Renew vůbec existuje. Do liberální frakce, která se do voleb v roce 2019 jmenovala ALDE, dovedl europoslance hnutí ANO už v roce 2014 Pavel Telička.

Ten se ale s ANO rozešel a stejně tak učinili europoslanci Petr Ježek, Dita Charanzová a Martina Dlabajová, kteří do europarlamentu za ANO přišli s ním. Nutno dodat, že Charanzová s Dlabajovou až v tomto volebním období.

Hnutí ANO, které v Česku spíš představuje opozici proti liberální demokracii, ale Renew opouštět nechce. V radikálnější frakci by příliš odkrylo karty, což se hnutí v domácí politice nehodí. A v europarlamentu se ANO nehodí ani k frakcím tradičním. V Renew sice občas testují, zda je ANO ještě “onou liberální stranou”, ale vedení frakce je naopak rádo, že získá europoslance vítěze voleb s větším počtem mandátů.

Turek za ODS ke konzervativcům?

Dál už je to s dělením českých stran do evropských frakcí jednodušší. SPD bude dobře ve frakci Identita a demokracie, komunistka Kateřina Konečná, která vede kandidátku Stačilo!, by měla zase skončit ve frakci Levice.

Filip Turek, který kandiduje za Přísahu a Motoristy sobě, by asi chtěl zamířit do konzervativní ECR, ve hře by ale teoreticky mohla být i “Okamurova” Identita a demokracie. Zelení by určitě chtěli do Zelených, nejprve ale musí překročit pětiprocentní hranici. U Zelených byli v tomto volebním období také čeští Piráti. Čeká se ale, že tato frakce po volbách hodně ochabne. I proto Piráti uvažují o přestupu do Renew. Jenže tam je pořád to ANO.