Poslanci v pátek schválili pravidla, podle kterých by se mělo řídit nakládání s látkami, jako je kratom nebo HHC, na českém trhu. Pokud budou schválena, tak bude zrušen nynější zákaz prodeje a držení těchto látek, který platí do konce roku.
Podle nových pravidel by se každopádně ke kratomu či bonbónům s HHC neměly dostat děti. Bude na ně zakázaná reklama a vzniknou tři seznamy, na nichž budou látky děleny podle rizikovosti.
Jak s nimi naložit?
Nakládání s látkami, jako je kratom či konopí s nízkým obsahem účinné složky THC, by se mělo brzy změnit. Sněmovna schválila pravidla, jejichž hlavním cílem je ochránit před těmito látkami děti.
Látky s psychoaktivním účinkem se mají také rozlišit podle rizikovosti. Ale i ty méně rizikové si budou moci kupovat výhradně dospělí lidé. Prodejci budou muset podle novely splnit různé podmínky, platit bude zákaz veřejné reklamy. Předlohu musí odsouhlasit Evropská komise, k posouzení zamíří do Senátu a k prezidentovi.
HHC v zákazu
Nyní jsou s platností do konce roku HHC a další konopné deriváty na vládním seznamu zakázaných návykových látek. Kabinet Petra Fialy tak učinil poté, co se několik mladých lidí přiotrávilo bonbóny s HHC, jež bylo možné volně koupit na trhu.
Sněmovna schválila pravidla pro nakládání s látkami typu kratom nebo konopí s nízkým obsahem THC. Hlavním cílem je ochránit před těmito látkami děti. pic.twitter.com/GCTo70NX2P
— ČT24 (@CT24zive) May 3, 2024
Hned se ale začaly objevovat nové látky jako HHC-P a podobně. Právě nové látky, které na trh neustále přicházejí, by měla novela také řešit.
Opozice by to zakázala všechno
Proti navrhovaným pravidlům se ve sněmovně podle očekávání stavěli zejména poslanci opozičního hnutí SPD. Podle lékaře a člena SPD Jana Síly novela umožní prodej návykových látek v Česku.
Další poslankyně SPD Karla Maříková očekávala, že takzvané psychomodulační látky budou zakázané trvale. "Mohou mít vážné dopady na zdraví uživatelů," míní. Předlohu tedy sněmovna schválila hlasy vládní většiny. Nepodpořili ji ani zákonodárci hnutí ANO.
Vzniknou tři seznamy
Novela podle ČTK předpokládá, že kromě seznamu zakázaných omamných látek budou existovat ještě další dva. Jeden bude obsahovat takzvané zařazené psychoaktivní látky s neznámými zdravotními dopady, kam by spadaly všechny nové takové látky.
Jejich prodej by nebyl možný a nejprve by se, před přeřazením na jiný seznam, až dva roky zkoumaly. Další seznam by obsahoval psychomodulační látky s nízkým zdravotním rizikem. Rozřazení by předkládalo vládě ministerstvo zdravotnictví s odborníky Státního zdravotního ústavu a vládního odboru protidrogové politiky.
Děti? Ruce pryč
Výrobky s psychomodulačními látkami by si podle novely mohli kupovat výhradně dospělí lidé ve specializovaných prodejnách, do kterých by děti ani nesměly. Zboží by nemohlo napodobovat hračky ani cukrovinky. Zákaz by platil i pro prodej prostřednictvím automatů. Pro internetový prodej zákon stanoví omezení, hlavně povinnost ověření věku při prodeji i výdeji. Poslanec ANO Marek Novák neprosadil návrh, aby on-line prodej možný nebyl.
"Oproti alkoholu a tabáku není umožněno prodávat psychomodulační látky v prodejně potravin nebo v trafice. Užívání psychomodulačních látek může být dále omezeno obecně závaznou vyhláškou obce," stojí v důvodové zprávě. Zakázán by byl přeshraniční prodej a vývoz.
Povolení za 200 tisíc
Dodržování podmínek prodeje psychomodulačních látek by kontrolovala Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI). Na zákaz reklamy by dohlížela Rada pro rozhlasové a televizní vysílání. Byla by možná jen uvnitř prodejen.
Distributoři psychomodulačních látek i jejich prodejci mají mít povolení, které bude podle novely vydávat ministerstvo zdravotnictví. Správní poplatek za zahájení řízení o vydání povolení k nakládání s těmito látkami má činit 200 tisíc korun. Stejný by byl za každý e-shop a 20 tisíc korun by hradil prodejce za povolení pro každou provozovnu.