Greta míří lodí do Gazy. Chce prolomit izraelskou blokádu

zdroj: Enriquez/Fotogramma / Zuma Press / Profimedia

Dvanáct aktivistů včetně Grety Thunbergové, herce Liama Cunninghama či francouzské europoslankyně Rimy Hasanové vyplulo ze Sicílie na lodi Madleen směrem k Pásmu Gazy.

Cílem jejich mise je doručit humanitární pomoc a upozornit na pokračující krizi v oblasti. Akci organizuje Koalice flotily svobody.

Známé tváře

Skupina doufá, že se jí podaří přistát u břehů Gazy a doručit potraviny a další základní potřeby lidem v obléhaném území. Aktivisté podle magazínu Times of Israel zároveň chtějí upozornit na humanitární katastrofu, která v oblasti vládne.

„Tohle je nebezpečné, ale ne tolik jako mlčení světa tváří v tvář genocidě, kterou všichni sledujeme online,” řekla Greta na tiskové konferenci před vyplutím.

Už jednou selhala

Koalice flotily svobody se o doručení pomoci pokusila už minulý měsíc. Loď Conscience tehdy vyplula z Tuniska, ale při plavbě okolo Malty ji napadly drony. Plavidlo začalo hořet, ale nikdo nebyl vážně zraněn. Organizátoři z útoku obvinili izraelskou armádu, ta se k incidentu nevyjádřila.

Po mezinárodním tlaku sice Izrael na čas zmírnil blokádu Gazy a povolil průchod části humanitární pomoci, podle OSN i humanitárních organizací se ale do oblasti dostává jen zlomek potřebných zásob. Více než polovina obyvatel trpí podvýživou a kvůli nedostatku jídla zemřely údajně stovky dětí.

Nejde o loď, ale o kampaň

Podle dalšího z aktivistů Thiaga Avily je plavba jen jednou součástí většího plánu. Chystá se i Globální pochod na Gazu, který má v polovině června vyrazit z Egypta směrem k přechodu v Rafáhu.

K akci se mohou připojit lékaři, právníci i novináři. Cílem je vyzvat Izrael k ukončení útoků a znovuotevření hranice.

Končí to i smrtí

V roce 2010 došlo k podobné události jako na Conscience, když turecká nezisková organizace IHH vyslala loď Mavi Marmara s pomocí do Gazy. Na palubu tehdy vtrhli izraelští vojáci a devět lidí zabili. Desátý podlehl zraněním po čtyřech letech v kómatu. Během akce bylo zraněno také deset příslušníků izraelské armády.

Blokáda Gazy trvá už od roku 2007, kdy se v oblasti násilím chopilo moci hnutí Hamás. Izrael tehdy spolu s Egyptem oblast uzavřel. Izraelská ofenziva v Gaze pak začala v říjnu 2023 jako reakce na útok Hamásu na jihu Izraele, při němž zahynulo na 1 200 lidí a víc než 250 dalších bylo uneseno. Podle úřadů v Gaze, které ovládá Hamás, už v oblasti od začátku izraelských útoků zemřelo přes 54 tisíc lidí, převážně civilistů.