Španělsko má plnoletou následnici trůnu

zdroj: Facebook španělské královské rodiny

Španělská korunní princezna Leonor oslavila 31. října osmnácté narozeniny. Na trůn by měla nastoupit v případě, že její otec a současný král už nebude mít další mužské potomky.

Princezna nyní absolvuje tříletý vojenský výcvik, aby byla v budoucnu dobrou velitelkou španělských ozbrojených sil. Královská rodina doufá, že se jí díky půvabu a popularitě Leonor vrátí důvěra španělských občanů.

Zachrání princezna pověst skandály opředené rodině?

Španělská korunní princezna Leonor oslavila v úterý své osmnácté narozeniny, v parlamentu v rámci oslav slavnostně složila přísahu na španělskou ústavu a obdržela královský náhrdelník. Nejstarší dcera španělského krále Felipeho VI. zároveň pokračuje v tříletém vojenském výcviku. Mnozí si od půvabné princezny slibují, že vrátí slávu skandály oslabené španělské královské rodině.

Princezna s hodností praporčíka

Leonor už absolvovala soukromou internátní střední školu ve Walesu, její vojenský výcvik nyní probíhá na Všeobecné vojenské akademii španělské armády v Zaragoze. Rok stráví Leonor u španělské pěchoty, poté jeden s námořnictvem a poslední rok výcviku u letectva. Odcházet bude s hodností praporčíka v námořnictvu a poručíka v armádě i letectvu.

Dočká se trůnu?

Vojenský výcvik je v procesu nástupnictví na trůn povinný, španělský panovník je totiž mimo jiné generálním velitelem španělských ozbrojených sil. Leonor se stane královnou v případě, že její otec nebude mít další mužské potomky. V průzkumech popularity se u Španělů umisťuje vysoko, poráží dokonce i svého otce.

Jak výprava do Botswany poškodila reputaci královské rodiny

Renomé španělské královské rodiny poškodil už ale princeznin dědeček a bývalý král Juan Carlos, který kvůli svým skandálům abdikoval ve prospěch svého syna Filipa v červnu 2014. Juan Carlos byl na začátku svého působení velice populární, pro Španěly byl zachráncem demokracie, s postupem času ale jeho chování vyvolávalo rozpaky a rozhořčení. Pomyslnou poslední kapkou byla jeho výprava na lov slonů do Botswany během španělské finanční krize v roce 2012.

Ceremonii část politické scény ignorovala

Není překvapivé, že se na existenci, význam a fungování královské rodiny ne všichni Španělé dívají s nadšením. To ostatně také ukázala (ne)účast politiků na slavnostní ceremonii, kde Leonor skládala přísahu. Na tu totiž nedorazili tři ministři ze dvou radikálně levicových stran, vynechali ji i poslanci nacionalistických a separatistických regionálních stran.