S Kalouskem, či bez? Výkonný výbor strany projedná ve čtvrtek své kandidáty pro volby do Evropského parlamentu.
Klíčovou otázkou je, jestli se na kandidátku prorve zakladatel TOP 09 Miroslav Kalousek. Ten sice odešel do politického důchodu, do politiky ho to ale evidentně stále táhne. Nyní má navíc velkou šanci získat mandát europoslance a znovu i vliv v TOP 09.
Miroslav Kalousek sice v roce 2021 odešel ze sněmovny přímo do politického důchodu, dlouho v něm ale očividně nevydrží. Z parlamentní lavice plynule přešel do pozice politického glosátora na sociálních sítích. Ve sněmovně si Kalousek pravidelně vyměňoval názory především s bývalým premiérem Andrejem Babišem, dneska rád ale tepe i současnou vládu včetně své domovské TOP 09, kterou spoluzakládal.
Nejlepší ministr i kritizovaný šetřil
Poslancem byl Kalousek od roku 1998. Začínal v KDU-ČSL, poté přešel do TOP 09. Byl ministrem financí ve vládách Mirka Topolánka a Petra Nečase. V roce 2011 získal cenu pro nejlepšího ministra financí roku z oblasti rozvíjejících se evropských ekonomik. Přesto je částí společnosti a ekonomů za svoje fungování na ministerstvu financí během ekonomické krize mezi lety 2008 a 2011 kritizován dodnes. Kalousek byl hlavní tváří nepopulární vlády, která škrtala, co se dalo.
Když jsme zakládali @TOP09cz, zaregistroval jsem její značku na sebe, platil jsem i udržovací poplatky. Nikdy by mě však nenapadlo jakkoliv to zneužít, byť jsem ten název vymyslel. Tím méně to chápu u historicky nejstarší značky. Pokládám to za podlé. https://t.co/Ejq65Au94H
— Miroslav Kalousek🇺🇦🇨🇿 (@kalousekm) December 8, 2023
S negativním hodnocením Kalousek samozřejmě nesouhlasí, z jeho chování během krize podle něj těžily následující vlády a celá Česká republika. Na politickém “kahánku” měl Kalousek už v roce 2006. Jako předseda KDU-ČSL byl ochoten vládnout s Paroubkovou ČSSD za podpory komunistů. Kalouska to stálo post předsedy strany. Z dnešního pohledu to podle něj byla šílená, ale jediná možná varianta. Pak se ovšem našla jiná.
Čekají TOP 09 velké změny?
V červnu 2009 Kalousek svoji rodnou KDU-ČSL opouští. Paradoxně prý proto, že se strana orientuje příliš “doleva”. S Karlem Schwarzenbergem pak zakládá stranu TOP 09, do které přestupují i další osobnosti od lidovců. Po třinácti letech jeho strana každopádně není v dobré kondici, podle průzkumů se nyní pohybuje na pětiprocentní hraně volitelnosti do sněmovny. TOP 09 tedy koalici SPOLU potřebuje.
Partneři ze SPOLU ovšem TOP 09 za zmatky, které vyvolává před blížícími se evropskými volbami, kritizují. Spekulace o možném umístění Kalouska na kandidátku se nelíbí ODS ani KDU-ČSL, bojí se jeho skokanského potenciálu. Hlavní tváří TOP 09 má na kandidátce být dosavasdní europoslanec Luděk Niedermayer, toho by ale bývalý ministr financí zřejmě s přehledem přeskákal. A zřejmě nejen tohoto svého kolegu z TOP 09.