Donaldu Trumpovi se povedl jeden z největších návratů v americké politické historii. Své vítězství a návrat do Bílého domu si nyní užívá. Rozhodně ale není sám. Mnoha lidem svou výhrou vydělal peníze, a to nemluvíme pouze o sázkařích.
Pro takové majitele kryptoměn či akcií amerických soukromých věznic bylo zvolení Donalda Trumpa darem z nebes.
Sekundární vítězové
Donald Trump v souboji o Bílý dům porazil Kamalu Harrisovou, rozhodně ale není jediným vítězem voleb. Posílila celá Republikánská strana, která kromě prezidenta získala i většinu 53 ku 47 hlasů v Senátu.
BBC se ve svém článku ale více než vítězným politikům věnuje konkrétním firmám a odvětvím, které se na vítězství republikánského kandidáta svezly. Řeč je například o Tesle, kryptoměnách, ale také o bankách a soukromých věznicích.
Muskovi sázka vyšla
Majitel Tesly Elon Musk už je označován nejen za nejbohatšího, ale také za nejvlivnějšího člověka na světě. Do Trumpovy kampaně se položil naplno a evidentně se to vyplácí. Trump bez něj nedá ani ránu.
Nejenže Muska přizval na rodinnou fotografii, ale dal mu na starost i něco jako ministerstvo efektivity. Nejen Musk pak musí být potěšen i z razantního nárůstu akcií Tesly. Investoři mají totiž jasno v tom, že Trump nyní Muskovi dost dluží.
Majitelé krypta slaví
Euforii kromě MAGA fanoušků staronového prezidenta prožívají i majitelé kryptoměn. A především bitcoinu, který po volbách postupně vyrostl těsně na pod své maximum z období covidové pandemie, tedy na nějakých 90 tisíc dolarů za kus.
Trump se kryptu věnoval už v kampani. Očekává se od něj méně regulací a přátelštější přístup, než měla Bidenova administrativa. Někdejší odpůrce krypta Donald Trump chce nyní z USA udělat hlavního hráče v kryptoměnách na světě.
Banky se nebojí
Voliči Trumpa uváděli jako jeden z hlavních důvodů své volby dobrý stav ekonomiky během jeho prvního mandátu. Část expertů se je snažila varovat, že Trumpova politika bude spíš než k běžným občanům přívětivější k velkému byznysu a bankám.
Největší americké banky po Trumpově zvolení okamžitě posílily. A posilovat budou zřejmě i dál, protože se očekává, že republikánský kandidát bude mít silný hlas také v Senátu a zřejmě také ve Sněmovně reprezentantů, kde jeho strana vede.
Ještě víc vězňů
Kdo další slaví? Možná trochu paradoxně i firmy, které v USA provozují soukromé věznice. Trump se totiž prezentuje jako politik práva a pořádku. Určitě bude tvrdší v přístupu k migraci i kriminalitě.
Amerika má podle mezinárodní výzkumné agentury Statista nejvíc vězňů na světě. A dá se předpokládat, že počet uvězněných bude přibývat. Každopádně to tak vnímají investoři do vězeňství.
Kdo má obavy?
Trumpovo zvolení v roce 2016 bylo plné katastrofických scénářů o možném zhroucení ekonomiky a světového řádu. To první už prakticky opadlo, dolar dokonce po zvolení nového prezidenta posílil.
Obavy z negativních dopadů na americkou domácí, ale i zahraniční politiku u části světa ovšem přetrvávají. Každé podobně důležité volby logicky přinesou vítěze a poražené. Důležité bude, jak moc konstruktivně, pokorně a státotvorně ke své roli obě skupiny přistoupí.